Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata?

Skąd jest Agnieszka Radwańska i jak dotarła na szczyty gry w tenisa?

Historia

Barbara Radwańska jest malarką, natomiast jej mąż Władysław był hokeistą drużyny Cracovii. Jego żona nie chciała, aby ich syn Robert Piotr Radwański poszedł w niebezpieczne ślady ojca. Ten mimo to wprowadził syna w hokej pod przykrywką łyżwiarstwa figurowego. Jednak Robert Piotr wybrał uprawnianie tenisa. Skończył AWF i napisał pracę na temat psychologii sportu.

Władysław Radwański:

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

Jednocześnie 6 marca 1989 jego żona Marta urodziła córkę, której dali na imię Agnieszka. Nie widząc perspektyw w kraju Robert Piotr zdecydował się na emigrację zarobkową do Niemiec. Pojechał tam samochodem pożyczonym od ojca i zarabiał pracując jako trener tenisa. W Niemczech urodziła się jego druga córka – Urszula. Obie od młodości zaczęły grać w tenisa. Najpierw w Niemczech, gdzie ojciec odkrył że mają lepszą koordynację niż niemieckie dzieci, a niedługo później w Polsce gdzie rodzina wróciła nowym samochodem do domu Barbary i Władysława.

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

Pieniądze zarobione w Niemczech starczyły przez pewien czas na wyjazdy córek na turnieje. Gdy jednak zaczęło ich brakować dziadek Władysław zatrudnił się jako nauczyciel WF, a gdy i to nie wystarczyło sprzedał obraz Malczewskiego ze swojej prywatnej kolekcji. Ojciec w miarę możliwości dbał o najlepszą praktykę jaką córki mogły mieć. Nawet gdy było bliżej i taniej jechać na turniej w Polsce, robił wszystko, aby pojechać z nimi za granicę, gdzie poziom gry w tenisa był o wiele wyższy niż u nas.

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

Matka Agnieszki zajmująca się jej finansami nie miała na początku za dużo pracy. Sponsorzy chcąc wykorzystać okazję, albo nie zdając sobie sprawy z talentu Agnieszki proponowali niekorzystne z punktu widzenia rodziny umowy. Rodzina jednak wierzyła w jej talent i nie godziła się na to. Nawet jeśli miało to oznaczać, że w domu Radwańskich nie będzie się przelewać.

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

Ciężka praca pełna wyrzeczeń opłaciła się jednak gdy Agnieszka wygrała w singlu w wieku 15 lat, w 2004 roku, Puchar Bohdana Tomaszewskiego i w dublu z siostrą Urszulą Radwańską. Wygrana w prestiżowych zawodach w których nagrodę w 1968 ufundowała legenda polskiego dziennikarstwa sportowego i tenisista nie wzbudziła powszechnego zainteresowania nawet mimo iż nieznana dotąd w Polsce tenisistka nagle zdeklasowała starych wyjadaczy. Na szczęście dla dziewczyn ktoś odkrył ich talent podczas tych zawodów i przekazał informację gdzie trzeba.

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

Na tyle skutecznie, że Polski Związek Tenisowy momentalnie wpisał je na listę sponsorowaną przez jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców, miliardera Ryszarda Krauzego. To pozwoliło Agnieszce dalej uczestniczyć w zawodach z najlepszymi. Rok później, w 2005, tenisistka zdołała dotrzeć do finału juniorskiego Wimbledonu potwierdzając tym samym, że decyzja PZT była słuszna jak nigdy dotąd. Od 1968 roku, w erze Open, tylko Aleksandra Olsza zdobyła ten tytuł w 1995 roku. Wygrana miała więc wyjątkowe znaczenie dla polskiej tenisistki. Media jednak dalej nie interesowały się jej wyczynami, a miała szansę wygrać nieoficjalne mistrzostwa świata w tenisie na korcie trawiastym. I tak się stało. Polka, z dala od mediów, wygrała w 2005 roku juniorski turniej Wimbledon.

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

Rok 2005 był pasmem wielu sukcesów Agnieszki. Jeszcze znaczący był jednak rok 2006 gdy zdobyła drugie wielkoszlemowe zwycięstwo w zawodach juniorskich French Open. Wtedy też została wtedy pierwszą Polką, która została liderką rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisowej w klasie do lat 18. W ciągu sezonu awansowała o 324 miejsca w rankingu największego zrzeszenia tenisa kobiecego Women’s Tennis Association (WTA) i została ogłoszona przez organizację debiutem roku.

Ilustracja Agnieszka Radwańska – kim jest druga najlepsza tenisistka świata? - Polishwords News

2007 rok nie zaczął się dla Agnieszki szczęśliwie. Na początku nabawiła się kontuzji stopy podczas Australian Open co ukończyło pasmo ciągłych sukcesów. Mimo urazu i bólu tenisistka występowała w kolejnych zawodach jednak nie udało jej się żadnego znaczącego z nich wygrać. Odniosła jednak kilka sukcesów: wygrała w Bielli we Włoszech, w sierpniu pierwszy w swojej karierze turniej WTA Nordic Light Open 2007 w Sztokholmie i została pierwszą Polką grającą w wielkoszlemowym US Open.

Czytaj podobne  YouTube pod ciemną banderą

Szczęście wróciło do Agnieszki w połowie 2008 roku. Wtedy, po kilku kolejnych zawodach stanęła na korcie turnieju Instanbul Cup i go wygrała stając się tym samym pierwszą Polką, która na korcie zarobiła milion dolarów. Podczas Wimbledonu miała okazję znowu spotkać się w swojej karierze w drodze do finału z Sereną Williams. Przegrała z nią, ale jednocześnie awansowała w rankingu WTA na 10 miejsce. Została również zaproszona do prestiżowych zawodów SE Championships 2008 rozgrywanych w Katarze.

W 2009 roku Agnieszka doznała prawdopodobnie urazu kręgosłupa podczas Madrid Open. Z tego powodu, albo z powodów finansowych nie wystąpiła w Warsaw Open. Z kolei podczas New Haven Open doznała kontuzji ręki. Mimo tak burzliwego sezonu udało jej się dotrzeć do półfinałów SE Championships 2009 za co wygrała 250 tysięcy dolarów nagrody.

Kolejny rok to kolejne pojedynki Agnieszki. Sezon jednak nie zakonczył się dla niej tak szczęśliwie jak poprzedni bowiem doznała pęknięcia palca u nogi, w związku z czym musiała mimo prób powrotu zrezygnować z części występów na korcie.

Pierwszą ważniejszą wygraną od SE Championships 2008 okazało się SE Open w Miami. Zacząła też regularnie docierać do ćwierćfinałów i półfinałów zawodów. Kolejny uraz, tym razem barku, nie przeszkodził już jednak Agnieszce i wygrała ona Toray Pan Pacific Open w Tokio i dwa inne turnieje oraz podpisała kontrakt ze sponsorem – włoskim producentem ubrań Lotto Sport Italia.

W 2012 roku Agnieszka wygrała turniej Dubai Duty Free Championship i SE Open w Miami z nikim innym jak z Marią Szarapową oraz turniej Brussels Open. W tym roku zaznaczyła się po raz kolejny w historii sportu: mimo przeziębienia dotarła do finału wielkoszlemowego Wimbledonu. Ostatni raz dokonała tego w 1937 roku Jadwiga “Jed” Jędrzejewska. Agnieszka wygrała tym samym 575 tysięcy funtów i jest drugą najlepszą tenisistką świata według rankingu WTA.

Czytaj podobne  Najlepsze zakładki internetowe - część III

Styl gry

Agnieszka Radwańska ma 1,72 m wzrostu i waży 56 kilogramów. Dla porównania Serena Williams, zwyciężczyni Wimbledonu 2012 jest niewiele wyższa, ma 1,75 wzrostu, ale waży 70 kg. Niektórzy porównują jej grę do gry Martiny Hingis określając ją “mądrą” w odróżnieniu od zawodniczek z nowego nurtu, takich jak Serena Williams, które w grze stawiają na zdobycie przewagi fizycznej, w silne uderzeń oraz w ich szybkości i precyzji.

Komentatorzy piszą, że Radwańska, mimo iż słabsza, potrafi nauczyć się gry przeciwniczki i zastosować techniki pozwalające na wygranie meczu. Nawet jeśli czasem wymaga to agresji Radwańska też potrafi ją włączyć do swojej gry. Radwańska urodziła się z miksem stylów więc jej metody nie ograniczają się do tego, że stawia na konsekwentne prowadzenie gry kątowej i stosowanie delikatnych zagrań umieszczających piłkę tuż za siatką czyli tzn. dropshotów.

Połączenie tych technik nie tylko blokuje przeciwniczce narzucenie siłowej techniki gry jak i otwiera Radwańskiej drogę do zmęczenia psychicznego i fizycznego przeciwniczki. Radwańska wykorzystuje każdy błąd, nieuwagę przeciwniczki i szansę, nawet nikłą. Charakterystyczną cechą tenisistki jest to, że “zna geometrię kortu”, nawet gdy piłka jest już stracona potrafi ją tak odbić, że zawsze trafia w pole przeciwniczki.

Sama z kolei umie bronić się przed rozpracowaniem przez przeciwniczkę przez balansowanie ciałem, zmianę rotacji piłki i uderzenia piłki pod ekstremalnymi kątami. Nawet gdy przegrywa stara się zachować spokój, skoncentrować i nie podlegać agresji, która zabiera energię. Zamiast wspominać przegrane skupia się na tym co tu i teraz.

Tutaj Radwańska po długiej wymianie trafia prosto w linię pola przeciwniczki:

http://www.youtube.com/watch?v=rP18eYccxBc

A tutaj Radwańska strzela dropshota, podbiega do siatki aby uratować przegraną sytuację, znowu odbiega aby znowu uratować sytuację i ostatecznie wygrać wymianę:

Czytaj podobne  Student dotarł do genetyka przez social media

Z kolei w tej rozgrywce widać jak Radwańska miota przeciwniczką jak szatanem aby w końcu zwabić ją pod siatkę i wyprowadzić w pole:

http://www.youtube.com/watch?v=fyOvD7PrfsA&feature=player_embedded

No i kolejny podstępny drop-shot:

http://www.youtube.com/watch?v=4a-gTrZlTc8&feature=player_embedded#!

A na koniec krótki wywiad z Radwańską:

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , ,

Menu