Budowa komputera

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak jest zbudowany komputer? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć…

Komputer to nazwa pochodząca od łacińskiego słowa computare, które oznacza liczenie czegoś. Komputer właśnie tym się zajmuje: wszystko co widzimy na ekranie monitora jest efektem ogromnej ilości obliczeń matematycznych. Do przeprowadzania takich obliczeń jest potrzebny superszybki “kalkulator”. W jego roli występuje procesor.

Procesor

Procesor znajduje się na płycie głównej komputera – największej płycie znajdującej się w komputerze. Nie zobaczysz go jednak ponieważ przykrywa go radiator – aluminiowy element z żeberkami oraz przymocowany do radiatora wiatrak. Zobacz, wiatrak znajduje się z tyłu tej płyty głównej:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Do czego służy wiatrak i radiator? Aluminium świetnie przewodzi ciepło. Oznacza to, że gdy podczas intensywnej pracy komputera procesor zaczyna się nagrzewać, ciepło przenosi się na żeberka radiatora. Stamtąd o wiele łatwiej niż z płaskiej powierzchni procesora nadmiaru ciepła pozbywa się wiatrak. Dzięki temu procesor nie przegrzewa się podczas pracy. Nowoczesne komputery przeważnie wyłączają się dla bezpieczeństwa gdy temperatura procesora przekroczy normy także nie ma czego się obawiać. jednak warto uważać, radiator może być nagrzany nawet do 60 stopni Celcjusza!

Jeśli zdejmiemy wiatrak i radiator zobaczymy procesor. Jest on umieszczony na płycie głównej i połączony z nią setkami styków tzn. pinów:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

A tak wygląda przykładowy procesor z góry:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

W kalkulatorze masz przyciski M, M+ i MR. Służą one do zapamiętania jednej wyniku obliczenia, który przyda Ci się zaraz znowu do dalszego liczenia na kalkulatorze.

Komputer też potrzebuje miejsca do zapamiętywania wyników obliczeń. Ponieważ jednak wykonuje ich tak dużo również jego pamięć musi być odpowiednio duża.

Pamięć operacyjna

Pamięci komputera, zwane też pamięciami operacyjnymi (bo pomagają w prowadzeniu operacji matematycznych) albo kościami RAM służą właśnie do tymczasowego przechowywania wyników obliczeń. Oto przykładowa kość pamięci:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Obecnie komputery mają przeważnie powyżej 1GB pamięci operacyjnej. To trochę więcej niż jedna płyta CD i 4,7 razy mniej niż płyta DVD. W sumie niedużo, ale do obliczeń prowadzonych przez procesor wystarczy.

Jednak to nie w pamięci RAM zapisują się wszystkie pliki muzyczne i filmy które ściągasz z internetu. One lądują na dysku twardym.

Czytaj podobne  11 różnic między telewizją internetową a zwykłą

Dysk twardy

Dysk twardy wygląda tak:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Dysk twardy jest połączony z płytą główną kablem do przekazywania danych i drugim podłączonym do zasilacza skąd pobiera prąd do obracania dyskami i przesuwania głowicami:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Dyski twardego dysku są podobne do płyt CD w tym względzie, że również tu na nich znajdują się dane. Dysków jest kilka i każdy z nich ma swoją głowicę odczytującą. Głowica ta przesuwa się od środka do krawędzi dysku w zależności od tego z którego miejsca potrzebuje dane. Dyski, chociaż może nie być tego słychać, podczas pracy komputera niemal nieustannie się obracają z prędkością ponad 10 tysięcy obrotów na minutę.

Skoro już wiemy, że procesor wykonuje obliczenia, pamięć operacyjna trzyma pośrednie wyniki tych obliczeń, a pliki znajdują się na dysku twardym pojawia się pytanie: no dobrze, ale jak one są zapisane?

System binarny

Otóż my przywykliśmy do zapisywania danych w postaci tekstu zapisywanego literami alfabetu: A,B,C itd. a liczby za pomocą cyfr od 0 do 9. A jak zapisać w komputerze zdjęcia, filmy i wszystkie inne treści? Do tego celu zastosowano najprostszy z możliwych zapisów. Nazywany jest on systemem binarnym i różni się od naszego systemu dziesiętnego (w którym mamy cyfry od 0 do 9), że składa się tylko z dwóch cyfr: 0 i 1. Także każda inna informacja, którą chcemy zapisać w komputerze jest zamieniana na odpowiednik w systemie binarnym. A jak połapać się w tych milionach zer i jedynek? Informatycy umówili się, w jaki sposób będą zapisywać za każdym razem podobne informacje. Dlatego też mając długi ciąg zer i jedynek wiedzą na podstawie określonego schematu np. filmu (specyfikacji formatu) gdzie znajdują się informacje o jego nazwie, gdzie klatki filmu, a gdzie napisy do niego.

Dobrze, wiemy już dużo o tym jak komputer liczy i zachowuje informacje. Ale w jaki sposób komunikuje się on ze światem zewnętrznym? Jeśli popatrzysz na swój komputer składa się on z jednostki centralnej, dużego pudła, które stoi pod biurkiem na biurku, albo pod monitorem. Jeśli masz laptopa jednostka centralna znajduje się w tej części w której znajduje się klawiatura.

Czytaj podobne  [Aktualizacja] Prawo autorskie vs prywatność

Oprócz jednostki centralnej masz monitor (na który teraz patrzysz), klawiaturę, myszkę i głośniki. Myszka i klawiatura są podłączone bezpośrednio do płyty głównej komputera (tej na której jest procesor i pamięci) odpowiednio przez port USB i PS/2 (chociaż to może się różnić w zależności od komputera). Ona zajmuje się odbieraniem sygnałów od tych urządzeń i przekazywaniem do dalszej obsługi.

Mysz komputerowa

Mysz komputerowa optyczna działa w ten sposób, że na jej spodzie znajduje się dioda, element elektroniczny świecący światłem podczerwonym i podświetlający w ten sposób podłoże na którym porusza się mysz oraz mini-kamera która analizuje zmiany w obrazie podłoża rozpoznając w ten sposób moment ruchu i jego kierunek. Innymi słowy mysz widząc ruch podłoża potrafi rozpoznać w którą stronę sama się porusza i trzeba przyznać, że potrafi to robić z zadziwiającą precyzją:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Klawiatura

Klawiatura komputera to z kolei nic innego jak zbiór przycisków. Naciśnięcie przycisku zwiera obwód elektryczny. W klawiaturze znajduje się tak samo jak w komputerze procesor, który zbiera informacje o naciśniętych przyciskach i przesyła do komputera w systemie binarnym. To samo odnosi się także do myszy komputerowej. Dlaczego przyciski na klawiaturze są tak ułożone? Dlaczego zamiast ABCD po kolei widzimy klawisze QWER? To już czysta wygoda człowieka, który jeszcze gdy pracował na maszynach do pisania zauważył, że niektóre przyciski używamy pisząc częściej, a inne rzadziej. Na przykład najczęściej w Polsce używamy litery i, a najrzadziej v. Klawiatura jest więc tak ułożona, aby pisać na niej dosyć wygodnie z użyciem obu rąk uwzględniając częstotliwość występowania liter:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Mikrofon

A jak działa mikrofon? W odróżnieniu od myszy i klawiatury mikrofon wysyła dane nie w systemie binarnym, ale w stanie surowym, analogowo. Płyta główna bierze na siebie przetworzenie tych dźwięków na postać cyfrową. Dokładnie zajmuje się tym kolejny procesor: procesor dźwięku. Czym lepszy ten procesor (i mikrofon) tym lepiej dźwięk ten zostanie zapisany w komputerze. Ma to znaczenie do tego stopnia, że profesjonalni lektorzy kupują oddzielne karty dźwiękowe, które podłączają do płyty głównej i to im powierzają przetwarzanie danych z mikrofonu. Ale obecnie w większości komputerów obsługą dzwięku zajmuje się płyta główna i radzi sobie z tym całkiem dobrze:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

No dobrze, wiemy już jak dane od nas wędrują do komputera. A w jaki sposób komputer przesyła informacje zwrotne do nas? Do tego służy monitor i głośniki.

Czytaj podobne  Kim jest Jack Reacher?

Głośniki

Głośniki są podłączone, podobnie jak klawiatura i mysz, bezpośrednio do płyty głównej albo do karty dźwiękowej. Tak samo jak mikrofon informacje z postaci cyfrowej procesor dźwięku przetwarza do postaci analogowej w jakiej wędrują one do głośników:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Dzisiaj zestawy głośników to nie tylko 2, które dają dźwięk stereo, ale również trzeci, większy tzn. subwoofer. Zajmuje się on odtwarzaniem dźwięków basowych, o niższej częstotliwości. Większa membrana lepiej te dźwięki oddaje i zwiększa ich nośność tak jak bębny przez co całość muzyki jest słyszalna na większą odległość. Taka konfiguracja oznaczana jest jako 2:1 (dwa głośniki, jeden subwoofer). Z kolei istnieje też nowa konfiguracja 5:1 (a więc 5 głośników, jeden subwoofer). Jeden przedni lewy, drugi przedni prawy, jeden centralny, jeden tylni lewy i jeden tylni prawy. Jak łatwo się domyślić mają one stworzyć dźwięk przestrzenny na podobnej zasadzie jak w kinie, a więc nadają się świetnie do oglądania horrorów.

Karta graficzna

Wiele dzisiejszych płyt głównych zawiera w sobie również wbudowaną kartę graficzną. Karta graficzna zajmuje się przygotowaniem obrazu, który ma zostać wyświetlony na monitorze. Chociaż nowe płyty główne mają już wbudowane mocne karty graficzne, to miłośnicy nowych gier kupują sobie oddzielne karty o większej wydajności i jakości obrazu:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

A tak oczywiście wygląda monitor (w tym przypadku LCD):

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

Karta sieciowa

Omówiliśmy już jak komputer pracuje i komunikuje się z nami, a jak łączy się z internetem? Do tego służy karta sieciowa. Karta sieciowa zajmuje się przygotowaniem danych, które komputer chce wysłać do sieci oraz odebraniem i przekazaniem do przetworzenia danych otrzymanych. Dba również o to, aby komputer znajdujący się w większej sieci odbierał jedynie te dane, które są dla niego przeznaczone. Kiedyś karty sieciowe umieszczano jako oddzielne karty rozszerzeń na płycie głównej. Wyglądały one tak:

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

No i to tyle. Tak jest zbudowany komputer z którego na co dzień korzystasz.

To, że każdy komputer składa się z tych samych części nie oznacza jednak, że musi wyglądać tak samo.

Kliknij poniższy przycisk, aby zobaczyć galerię 8 wyjątkowych modyfikacji komputerów:

[like-gate]

Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News
Ilustracja Budowa komputera - Polishwords News

[/like-gate]

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , , , ,

Menu