Godło polski i tajemnica gwiazd na skrzydłach orła

Dowiedz się jak wygląda wzorowe godło Polski i jaka jest jego historia i znaczenie poszczególnych elementów.

Obecnie godło Polski to orzeł zwrócony w zaszczytną prawą stronę z rozpostartymi skrzydłami na tle czerwonej tarczy. Dziób orła i jego szpony są koloru złotego tak jak korona na jego głowie.

Jednak nie zawsze tak było. Orzeł przechodził wiele przemian tak samo jak nasz kraj na przestrzeni wieków.

Dlaczego w godle jest orzeł z rozpostartymi skrzydłami na czerwonym tle?

Aby poznać historię naszego godła musimy cofnąć się trzy tysiące lat. Po obszarach dzisiejszego Rzymu wędrowali Romulus i Remus poszukując dobrego miejsca na założenie nowej osady. Ponieważ nie mogli zdecydować się co do lokalizacji stwierdzili, że zapytają się o zdanie bogów. Wtedy za posłańców bogów uważano orły, których obecność zwiastowała przychylność losu. Romulus i Remus usiedli więc w oddaleniu od siebie i każdy z nich liczył lecące po niebie orły. Romulus zobaczył ich dwa razy więcej niż Remus i dlatego Rzym powstał tam gdzie teraz się znajduje.

Przez następny tysiąc lat rozwinęło się coraz bardziej Cesarstwo Rzymskie obejmując niemal wszystkie tereny wokół Morza Śródziemnego. Jedną z prowincji należących w jego skład była Panonia położona na zachodzie Węgier. Dobrobyt wewnątrz Panonii trwał tak jak trwało Cesarstwo Rzymskie. Jednak pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery Cesarstwo Rzymskie zaczęło się chylić ku upadkowi, a najbardziej wysunięte prowincje takie jak Panonia zaczęły w pierwszej kolejności dotkliwie odczuwać braki w zaopatrzeniu, którego Cesarstwo nie było już w stanie utrzymać.

Tak też trzej bracia: Lech, Czech i Rus opuścili swoje rodzinne strony i powędrowali na północ poszukując nowych, żyznych terenów. Czech powędrował na zachód, Rus na wschód, a Lech na północ.  Tak też pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery równinne obszary dzisiejszej Wielkopolski przemierzał Lech.

Lech widzi Orła na tle zachodzącego słońca

Lech widzi Orła na tle zachodzącego słońca

W poszukiwaniach dobrego miejsca na osadę trafił tam gdzie teraz znajduje się Gniezno. Wciąż jednak, nie wiedząc czy dalej nie znajdzie bardziej żyznych terenów, albo czy nie wybrać na osadę miejsca, które widział wcześniej zatrzymał się, aby odpocząć. Pod wieczór tego dnia obserwował przyrodę szukając czegoś, co by przekonało go do wyboru miejsca. Słońce zachodziło czerwieniąc całe niebo wokół. W czerwieni wieczoru Lech zobaczył na jednym z drzew gniazdo Orła tak wielkie, jakiego wcześniej jeszcze nie widział.

Czytaj podobne  21 zdjęć na Halloween 2013

Kliknij poniższy przycisk aby czytać dalej:

[like-gate]

Z gniazda, w którym znajdowały się dwa pisklęta podniósł się orzeł Bielik i rozpostarł swoje skrzydła na tle wieczornego nieba. Lech przypomniał sobie o Romulusie i uznał, że zbudowanie osady w tym właśnie miejscu znajdzie przychylność bogów. Tak też osiadł tam i zbudował miasto, które nazwał Gnieznem, ponieważ było ono dla niego gniazdem w nowych, obcych terenach.

Tak zaczęła się legenda powstania polskiego państwa i naszego godła.

Jak zmieniła się korona i głowa orła?

Orzeł Kazimierza Wielkiego

Orzeł Kazimierza Wielkiego

Na początku godłem był orzeł z koroną na głowie, która miała krzyż. W czasie unii Polsko-Litewskiej orzeł stanął obok litewskiej Pogoni. Natomiast podczas rozbiorów jak i obu wojen światowych stosowanie tradycyjnego godła polskiego było zakazane.

Aby ukazać upokorzenie Polski na wszystkich stosowanych w trakcie zaborów godłach orzeł nie miał już głowy podniesionej i skierowanej w zaszczytną, dumną, prawą stronę. Na godłach była ona wtedy obrócona w lewo.

Komunistyczny orzeł bez korony na głowie

Komunistyczny orzeł bez korony na głowie

Orzeł miał do tej pory na głowie koronę. Jednak nie jest do końca pewne co ona oznaczała. Na początku państwo Polan płaciło daniny Rusi. Tak samo w zachodniej Europie ukoronowanie zwierzęcia na herbie oznaczało wbrew temu co myślimy podległość wobec innego kraju. Z drugiej strony korona z głowy orła została zerwana podczas zaborów. Orzeł Polski był bez korony również w czasie PRLu symbolizując podległość wobec Rosji. Korona wróciła na głowę orła dopiero w 1989 roku. Jednak już nie w takiej postaci jak na początkach państwa polskiego. Wtedy korona była zamknięta u góry co było kolejnym symbolem niepodległości. Teraz korona jest otwarta, co symbolizuje podległość.

Czytaj podobne  5 najbardziej odjechanych rosyjskich reklam

Co oznaczają gwiazdy pięcioramienne na skrzydłach Orła?

Aktualne godło Polski: tajemiczna gwiazda na skrzydle, brak krzyża na otwartej koronie

Aktualne godło Polski: tajemiczna gwiazda na skrzydle, brak krzyża na otwartej koronie

Gwiazdy pięcioramienne ogólnie rzecz biorąc kojarzą się z kilkoma aspektami:

– gwiazdą pitagorejską – symbolem naukowo-religijnego kultu Pitagorejczyków

– symbolem neopogaństwa

– żydowską gwiazdą Dawida

– pięcioma ranami Jezusa Chrystusa

– sławą (obecnie stosowana w tym kontekście np. na alei Sław Holywoodu)

– czerwoną gwiazdą Związku Radzieckiego (używaną jednak dopiero wraz z I WŚ)

– satanistycznym pentagramem

– symbolem jednego z ruchów masonerii (wolnomularstwa)

– gwiazdami na fladze Unii Europejskiej

Co jednak stało się powodem zastąpienia krzyża w koronie gwiazdami na ramionach? Przyjrzyjmy się tej historii.

W 1926 roku Józef Piłsudski dokonał przewrotu majowego, w wyniku którego przejął władzę w kraju. Prezydentem został człowiek z rodziny z tradycjami powstańczymi, oddany Piłsudskiemu, wykształcony w Wielkiej Brytanii wybitny chemik i przedsiębiorca, socjalista i antyrosyjski dywersant Ignacy Mościcki. Na najwyższym stanowisku pełnił jednak role reprezentacyjne i pokazowe. Faktyczną władzę sprawował Piłsudski. Stąd też

Rok później Mościcki wraz z rządem usunęli z korony na głowie orła krzyż i dodali na skrzydłach orła pięcioramienne gwiazdy.

Jedną z hipotez mówi o wpływie na godło popularnego wtedy na świecie i w Polsce wolnomularstwa. Mówi się, że wielu z pośród posłów sejmu w 1926 było masonami.

Początki ruchu Masońskiego nie są jasne, jednak jego istotny rozwój zaczął się w Anglii i Francji. Jest to silnie zróżnicowany wewnętrznie ruch naukowo-filozoficzny wyznający wiarę w naukę, istotę wyższą i rozwój człowieka, oraz odpowiedzialność człowieka za budowanie cywilizacji, a z drugiej strony jest to ruch antyreligijny i zakazany w krajach totalitarnych. Obecnie liczbę wolnomularzy na świecie ocenia się na kilka milionów.

Czytaj podobne  Jak założyć bloga cz. 1

Wolnomularze stosują wiele różnych symboli do oznaczania swoich dzieł. Jednym z takich symboli jest gwiazda oznaczająca światłość, wiedzę i doskonałość. Możliwe, że to właśnie stąd w Orle niespodziewanie pojawiły się gwiazdy. Od tego czasu symbolika gwiazdy była użyta również przez Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, czy Unię Europejską i we flagach wielu innych krajów chociaż ich znaczenie w różnych miejscach tłumaczy się na różne sposoby.

Czy więc gwiazdy na ramionach Orła były dodane tylko jako nic nie znacząca ozdoba, czy też była efektem fascynacji piłsudczyków masonerią? Tego możemy już się nigdy nie dowiedzieć.

Podsumowanie

Historia jednego z najważniejszych symboli państwa Polskiego była równie burzliwa co historia Polski i podlegała bezpośrednim wpływom propagandowym zaborców i komunistów. Nawet dzisiaj “oficjalne” polskie godło przy porównaniu go do prawdziwego godła mówi więcej o naszym kraju niż moglibyśmy się spodziewać.

Ps. Na koniec jeszcze jedna uwaga językowa: herb to orzeł na czerwonej tarczy, natomiast godło to orzeł występujący samodzielnie.

[/like-gate]

 

Przeczytaj też

Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju? Jeśli chcesz wiedzieć jak zobacz jakie jest 9 metod, które mogą Ci w tym pomóc! Popatrz...
Który telefon wybrać? 10 rad, co wziąć pod uwagę!... Co jakiś czas zmieniamy telefony, np. gdy kończy się umowa. Czym się kierować, aby następny telefon był jak najlepszy? Dowiedz się teraz! 1. Bate...
Jak zdać prawo jazdy? Chcesz wiedzieć jak zdać? Dowiesz się z tego tekstu. Niedawno zdawałem prawo jazdy, więc stwierdziłem, że podzielę się moimi radami odnośnie tego j...
Odzyskanie pamięci z katalogu system Androida Dowiedz się jak odzyskać pamięć z katalogu system i cache. Mam Wildfire S. Po zainstalowaniu CyanogenMod 9 okazało się, że jak wywalę niepotrzebne ...
Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , ,

Menu