Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki – duchowny, autor bajek i patriota? A może propagandysta i konfident? Przyjrzyjmy się bliżej postaci Ignacego Krasickiego.

Ignacy Krasicki jest nam znany po pierwsze jako autor bajek w których szydził z szlachty i duchowieństwa i na ich przykładzie pouczał mieszczaństwo i biedotę. Wytykał w nich ludzkie wady i ułomności oraz robił obserwacje na temat ciemnej strony ludzkiej natury.

Analogicznie ciężka i niedopracowana powieść “Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadki” stała się polem do wytykania wad szlachcie polskiej i sądownictwu. Druga część powieści mówi z kolei o podróży wspomnianego szlachcica na utopijną wyspę, gdzie ludzie żyją w harmonii uwolnieni w procesie wychowania od wszystkich ludzkich wad.

Duchowieństwo stało się z kolei obiektem drwin i żartów Krasickiego w poemacie Monachomachia, który wydał jednak anonimowo. Autorstwo powieści ujawniono dopiero po jego śmierci. Jednak na efekty wydania książki nie trzeba było czekać długo ponieważ szybko wzbudziło oburzenie duchowieństwa. Krasicki, znowu anonimowo, odpowiedział na reakcje na jego dzieło kolejnym poematem o nazwie Antymonachomachia, w którym w głęboko skryty sposób powierzchownie pochwala duchowieństwo drwiąc z niego dalej.

Co robił Krasicki oprócz pisania?

Naciśnij poniższy przycisk, żeby przeczytać drugą część artykułu:

[like-gate]

Oprócz pisania Krasicki angażował się również w sprawy polityczne. W młodości poznał późniejszego, ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego za życia którego doszło do 3 rozbiorów Polski. Krasicki swoich dziełach pochwalał reformy gospodarcze i społeczne, których orędownikiem był również król.

Jeśli chodzi o kontakty polityczne na arenie międzynarodowej to Krasicki zachowywał dużo większą elastyczność niż moglibyśmy sądzić z jego patriotycznych dzieł. Podczas gdy w Polsce zawiązała się szlachecka konfederacja barska, która stawiała sobie za cel ochronę polskiej niepodległości i wiary przed politycznymi i obyczajowymi wpływami Rosji i Prus Ignacy Krasicki wyjechał do Paryża. Natomiast po pierwszych rozbiorach Polski Krasicki co prawda nie złożył hołdu królowi Niemiec Fryderykowi II, ale często jako biskup warmiński podległy królowi Prus zaprzyjaźnił się z nim i zamieszkał w jego pałacu.

Czytaj podobne  Nju Mobile – czy warto przejść?

Dostał łącznie 3 wysokie odznaczenia: Order Orła Białego i Order Świętego Stanisława od Poniatowskiego i drugi najważniejszy rangą order pruski: Order Czerwonego Orła, za zasługi na rzecz Prus.

Postać Ignacego Krasickiego nie jest tak jednobarwna jak moglibyśmy sądzić. Z jednej strony Krasicki był krytykiem polskiej szlachty i duchowieństwa, podającym się za patriotę i reformatora, a z drugiej strony przyjacielem kontrowersyjnego polskiego króla Poniatowskiego i pruskiego Fryderyka II.

[/like-gate]

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , ,

Menu