Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki – duchowny, autor bajek i patriota? A może propagandysta i konfident? Przyjrzyjmy się bliżej postaci Ignacego Krasickiego.

Ignacy Krasicki jest nam znany po pierwsze jako autor bajek w których szydził z szlachty i duchowieństwa i na ich przykładzie pouczał mieszczaństwo i biedotę. Wytykał w nich ludzkie wady i ułomności oraz robił obserwacje na temat ciemnej strony ludzkiej natury.

Analogicznie ciężka i niedopracowana powieść “Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadki” stała się polem do wytykania wad szlachcie polskiej i sądownictwu. Druga część powieści mówi z kolei o podróży wspomnianego szlachcica na utopijną wyspę, gdzie ludzie żyją w harmonii uwolnieni w procesie wychowania od wszystkich ludzkich wad.

Duchowieństwo stało się z kolei obiektem drwin i żartów Krasickiego w poemacie Monachomachia, który wydał jednak anonimowo. Autorstwo powieści ujawniono dopiero po jego śmierci. Jednak na efekty wydania książki nie trzeba było czekać długo ponieważ szybko wzbudziło oburzenie duchowieństwa. Krasicki, znowu anonimowo, odpowiedział na reakcje na jego dzieło kolejnym poematem o nazwie Antymonachomachia, w którym w głęboko skryty sposób powierzchownie pochwala duchowieństwo drwiąc z niego dalej.

Co robił Krasicki oprócz pisania?

Naciśnij poniższy przycisk, żeby przeczytać drugą część artykułu:

[like-gate]

Oprócz pisania Krasicki angażował się również w sprawy polityczne. W młodości poznał późniejszego, ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego za życia którego doszło do 3 rozbiorów Polski. Krasicki swoich dziełach pochwalał reformy gospodarcze i społeczne, których orędownikiem był również król.

Jeśli chodzi o kontakty polityczne na arenie międzynarodowej to Krasicki zachowywał dużo większą elastyczność niż moglibyśmy sądzić z jego patriotycznych dzieł. Podczas gdy w Polsce zawiązała się szlachecka konfederacja barska, która stawiała sobie za cel ochronę polskiej niepodległości i wiary przed politycznymi i obyczajowymi wpływami Rosji i Prus Ignacy Krasicki wyjechał do Paryża. Natomiast po pierwszych rozbiorach Polski Krasicki co prawda nie złożył hołdu królowi Niemiec Fryderykowi II, ale często jako biskup warmiński podległy królowi Prus zaprzyjaźnił się z nim i zamieszkał w jego pałacu.

Czytaj podobne  Filmy o stanie wojennym

Dostał łącznie 3 wysokie odznaczenia: Order Orła Białego i Order Świętego Stanisława od Poniatowskiego i drugi najważniejszy rangą order pruski: Order Czerwonego Orła, za zasługi na rzecz Prus.

Postać Ignacego Krasickiego nie jest tak jednobarwna jak moglibyśmy sądzić. Z jednej strony Krasicki był krytykiem polskiej szlachty i duchowieństwa, podającym się za patriotę i reformatora, a z drugiej strony przyjacielem kontrowersyjnego polskiego króla Poniatowskiego i pruskiego Fryderyka II.

[/like-gate]

Przeczytaj też

Generation War aka Unsere Mütter, unsere Väter Generation War / Unsere Mutter, unsere Vater would win a Golden Goebbels prize? Generation War / Unsere Mutter, unsere Vater is a german 3-part min...
Krótka historia Polski W listopadzie 2012 napisałem historię powstania polskiego godła. Dzisiaj z kolei opiszę krótko historię Polski od początku do teraz. Złote wieki W ...
Tajemnica radzieckich łagrów w Polsce z 1982 roku... "Tu chodzi  o pewien rodzaj zdziczenia części obywateli polskich. Musimy ich zsocjalizować. Jeśli się nie da, to zsocjalizować siłą, być może sięgając...
Kim jest Anna German? Anna German była światowej sławy, niezwykle utalentowaną piosenkarką, której szczyt kariery przypadał na lata 60 i 70. Anna Wiktoria German-Tuchols...
3 maja – czego dotyczy to święto? 3 maja 1791 największy ówczesny kraj europejski, Rzeczpospolita Obojga Narodów uchwaliła pierwszą w Europie Konstytucję, która zapoczątkowała przemian...
Napisano w Historia Tagi: , , , ,