Wróżby andrzejkowe – 12 najlepszych na imprezę 2012

Dowiedz się jakie tradycyjne andrzejkowe wróżby można zrobić w nocy z 29 na 30 listopada.

Andrzejki, albo inaczej Jędrzejki, albo Jędrzejówki są tradycyjnym, pogańskim świętem, podczas którego odprawiano wróżby i zabiegi magiczne. Później zostało ono przykryte wigilią św. Andrzeja przez wiarę chrześcijańską. Dzień ten jest więc okazją do ostatnich hucznych imprez przed adwentem, a więc oczekiwaniem na narodziny Jezusa Chrystusa.

Oto wróżby, które można wykonać w Andrzejki:

Imię z jabłka

Obieramy jabłko tworząc długi kawałek jego skórki. Następnie rzucamy skórkę za siebie. Patrzymy na powstały wzór ze skórki i odczytujemy jaka będzie pierwsza litera przyszłego wybranka/wybranki.

Lanie wosku

Roztapiamy wosk w garnku (najlepiej kupić jakiś tani jednorazowy rondelek w markecie) i przelewamy przez dziurkę od klucza na chłodną wodę. Powstały w ten sposób kształt przykładamy do światła i na postawie cienia, który powstaje na ścianie albo podłodze wróżymy co nas czeka.

Zbieranie drewna

Teraz już zanikająca tradycja. Kobiety rozbierały się do naga a następnie biegły do drewutni zebrać drewno na opał. Ta która przybiegła pierwsza mogła liczyć na zbliżający się ślub.

Magiczne korki

Bierzemy korki od wina. Do każdego korka przyczepiamy szpilką kartkę z imieniem. Jedna część kartek to kartki z imionami osób uczestniczących we wróżbach, a druga to inne imiona losowe. Wkładamy do wody korki z drugiej grupy, a następnie każda osoba z kolejno wkłada swój korek. Połączenie się korka z innym wskazuje na imię przyszłego wybranka/wybranki.

Magiczne rurki

Tniemy różnokolorowe rurki do napojów na mniejsze kawałki. Następnie każdy wkłada swoją do wody. Rurki które się zetkną oznaczają, że ich właściciele będą razem. Zamiast rurek można użyć pomalowanych zapałek.

Czytaj podobne  Szymborska - światła noblistka czy pisarka przychylna komunistom?

Wróżenie z kubków

Pod 3 kubkami umieszczamy: obrączkę, krzyż i monetę. Następnie mieszamy kubki z czwartym: pustym. Wybranie obrączki oznacza ślub, krzyża duchowieństwo, a monety bogactwo. Pusty kubek oznacza samotność.

Wróżenie z butów

Bierzemy buty gości. Następnie układamy je jeden przed drugim od jednej ściany. Jeśli buty się skończą, a ciąg butów nie dotarł do przeciwległej ściany bierzemy but z końca i przekładamy do przodu. Ten but, który dotknie ściany przeciwległej wskazuje na właściciela/właścicielkę, który/a się ożeni / wyjdzie za mąż.

Psie wróżby

Dziewczyny biorą każda po kawałku kiełbasy i trzymając się za ręce tworzą okrąg. Następnie w środku umieszcza się psa. Nie może jednak tego zrobić właścicielka psa. Dziewczyna, której pies weźmie kiełbasę wyjdzie za mąż pierwsza. Jeśli pies wyjdzie z kiełbasą z pokoju, dziewczyna wyjdzie za mąż jeszcze w tym samym roku.

Andrzejkowe serce

Wycinamy serce z papieru i zapisujemy na nim imiona męskie albo damskie (w zależności od upodobań). Następnie kładziemy odwrócone do góry nogami na stole. Druga osoba przekłuwa serce igłą. Imię na które trafi igła jest imieniem przyszłego partnera/partnerki.

Tradycyjnie jednak kiedyś mężczyźni mieli swoje wróżby w tzn. Katarzynki w nocy z 24 na 25 listopada. Kościół z kolei przesunął to na noc z 28 na 29.  W praktyce jednak dzisiaj w Andrzejki wróżą jednocześnie kobiety i mężczyźni, a oba zwyczaje zlały się w jedno.

Kliknij poniższy przycisk, aby poznać 3 wróżby katarzynkowe:

[like-gate]

Oto kilka wróżb katarzynkowych:

Kwitnąca wiśnia

Urywamy gałązkę wiśni albo czereśni i wkładamy do szklanki z wodą. Jeśli zakwitnie w Wigilię oznacza to szybki ożenek.

Czytaj podobne  Tak będą wyglądać autostrady w 2013 roku

Kubki męskie

Zamiast krzyża umieszczamy pod jednym kubkiem grudkę ziemii. Oznacza ona pracę.

Suchary

Kawalerowie jedzą jednocześnie każdy po jednym sucharku. Kto pierwszy zje swojego pierwszy się ożeni.

[/like-gate]

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , ,

Menu