Wróżby andrzejkowe – 12 najlepszych na imprezę 2012

Dowiedz się jakie tradycyjne andrzejkowe wróżby można zrobić w nocy z 29 na 30 listopada.

Andrzejki, albo inaczej Jędrzejki, albo Jędrzejówki są tradycyjnym, pogańskim świętem, podczas którego odprawiano wróżby i zabiegi magiczne. Później zostało ono przykryte wigilią św. Andrzeja przez wiarę chrześcijańską. Dzień ten jest więc okazją do ostatnich hucznych imprez przed adwentem, a więc oczekiwaniem na narodziny Jezusa Chrystusa.

Oto wróżby, które można wykonać w Andrzejki:

Imię z jabłka

Obieramy jabłko tworząc długi kawałek jego skórki. Następnie rzucamy skórkę za siebie. Patrzymy na powstały wzór ze skórki i odczytujemy jaka będzie pierwsza litera przyszłego wybranka/wybranki.

Lanie wosku

Roztapiamy wosk w garnku (najlepiej kupić jakiś tani jednorazowy rondelek w markecie) i przelewamy przez dziurkę od klucza na chłodną wodę. Powstały w ten sposób kształt przykładamy do światła i na postawie cienia, który powstaje na ścianie albo podłodze wróżymy co nas czeka.

Zbieranie drewna

Teraz już zanikająca tradycja. Kobiety rozbierały się do naga a następnie biegły do drewutni zebrać drewno na opał. Ta która przybiegła pierwsza mogła liczyć na zbliżający się ślub.

Magiczne korki

Bierzemy korki od wina. Do każdego korka przyczepiamy szpilką kartkę z imieniem. Jedna część kartek to kartki z imionami osób uczestniczących we wróżbach, a druga to inne imiona losowe. Wkładamy do wody korki z drugiej grupy, a następnie każda osoba z kolejno wkłada swój korek. Połączenie się korka z innym wskazuje na imię przyszłego wybranka/wybranki.

Magiczne rurki

Tniemy różnokolorowe rurki do napojów na mniejsze kawałki. Następnie każdy wkłada swoją do wody. Rurki które się zetkną oznaczają, że ich właściciele będą razem. Zamiast rurek można użyć pomalowanych zapałek.

Wróżenie z kubków

Pod 3 kubkami umieszczamy: obrączkę, krzyż i monetę. Następnie mieszamy kubki z czwartym: pustym. Wybranie obrączki oznacza ślub, krzyża duchowieństwo, a monety bogactwo. Pusty kubek oznacza samotność.

Czytaj podobne  24 najlepsze przepisy na #Halloween 2013

Wróżenie z butów

Bierzemy buty gości. Następnie układamy je jeden przed drugim od jednej ściany. Jeśli buty się skończą, a ciąg butów nie dotarł do przeciwległej ściany bierzemy but z końca i przekładamy do przodu. Ten but, który dotknie ściany przeciwległej wskazuje na właściciela/właścicielkę, który/a się ożeni / wyjdzie za mąż.

Psie wróżby

Dziewczyny biorą każda po kawałku kiełbasy i trzymając się za ręce tworzą okrąg. Następnie w środku umieszcza się psa. Nie może jednak tego zrobić właścicielka psa. Dziewczyna, której pies weźmie kiełbasę wyjdzie za mąż pierwsza. Jeśli pies wyjdzie z kiełbasą z pokoju, dziewczyna wyjdzie za mąż jeszcze w tym samym roku.

Andrzejkowe serce

Wycinamy serce z papieru i zapisujemy na nim imiona męskie albo damskie (w zależności od upodobań). Następnie kładziemy odwrócone do góry nogami na stole. Druga osoba przekłuwa serce igłą. Imię na które trafi igła jest imieniem przyszłego partnera/partnerki.

Tradycyjnie jednak kiedyś mężczyźni mieli swoje wróżby w tzn. Katarzynki w nocy z 24 na 25 listopada. Kościół z kolei przesunął to na noc z 28 na 29.  W praktyce jednak dzisiaj w Andrzejki wróżą jednocześnie kobiety i mężczyźni, a oba zwyczaje zlały się w jedno.

Kliknij poniższy przycisk, aby poznać 3 wróżby katarzynkowe:

[like-gate]

Oto kilka wróżb katarzynkowych:

Kwitnąca wiśnia

Urywamy gałązkę wiśni albo czereśni i wkładamy do szklanki z wodą. Jeśli zakwitnie w Wigilię oznacza to szybki ożenek.

Kubki męskie

Zamiast krzyża umieszczamy pod jednym kubkiem grudkę ziemii. Oznacza ona pracę.

Czytaj podobne  13 kursów robienia dekoracji na #Halloween 2013

Suchary

Kawalerowie jedzą jednocześnie każdy po jednym sucharku. Kto pierwszy zje swojego pierwszy się ożeni.

[/like-gate]

Przeczytaj też

Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
27 sposobów na wystraszenie znajomych w #Halloween...  Zobacz 27 sposoby w jakie możesz wystraszyć znajomych w Halloween Przedstawione poniżej pomysły należy używać z ogromną rozwagą. Nie biorę odpowiedz...
13 strojów zakazanych na #Halloween 2013 Sprawdź jakich strojów nie ubierać w to Halloween. Osama Bin Laden https://polishwords.com.pl/blog/wp-content/screenshotUploads/14_10_13_00_03_54.jpg ...
24 najlepsze przepisy na #Halloween 2013 Poznaj 24 najlepsze przepisy na przysmaki, przekąski i napoje na Halloween 2013! Babeczki pająki, babeczkowy cmentarz, babeczki z robakami vY4jjAjl80...
13 kursów robienia dekoracji na #Halloween 2013 Zobacz 13 kursów pokazujących jak łatwo i tanio zrobić samemu dekoracje na Halloween. Jak zrobić świecący słoik: ycF6kGI_nqY Jak zrobić nietoperze: c...
Napisano w Imprezy Tagi: , , , , , ,