3 maja 1791 największy ówczesny kraj europejski, Rzeczpospolita Obojga Narodów uchwaliła pierwszą w Europie Konstytucję, która zapoczątkowała przemiany cywilizacyjne na starym kontynencie.
Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów zwykle nazywane jest po prostu świętem 3 maja. Jest to niezwykle ważna uroczystość dla polskiej państwowości i polskiego narodu, ponieważ upamiętnia historyczny moment nie tylko dla naszego kraju, ale również dla całej Europy, jak i świata. 3 maja 1791 Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792, popierany m.in. przez Ignacego Krasickiego uchwalił polską Konstytucję. Był to pierwszy dokument tego rodzaju w Europie i drugi na świecie, po amerykańskim. Uchwalona Konstytucja bezsprzeczny wyraz wzniosłej myśli polskiego oświecenia. Już dwa dni po przegłosowaniu uchwały dzień 3 maja oficjalnie uznano za święto narodowe.
Konstytucja 3 maja – obraz Jana Matejki
W czasie świętowania obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji do Warszawy przybyły liczne jednostki wojskowe. Niestety nie było ich, gdy w tym samym roku nastąpił rosyjski atak na nasz kraj, w konsekwencji czego Polska utraciła niepodległość, a święto na długi czas zostało zawieszone. Dopiero po 1918 roku, kiedy to niewola została pokonana, a niepodległość przywrócona obchody święta zostały wznowione. Sejm Ustawodawczy uchwałą z dnia 29 kwietnia 1919 r. ustanowił 3 maj świętem narodowym. Po zakończeniu II wojny światowej celebrowano uroczystość tylko do 1946 r. Od tego roku, w którym doszło do studenckich demonstracji władze komunistyczne wydały oficjalny zakaz obchodzenia święta uchwalenia Konstytucji w Polsce. Próby wznowienia nielegalnych obchodów były zwykle tłumione siłą przez milicję, a ustawa z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy ostatecznie zniosła święto.
Oryginalny manuskrypt Konstytucji
Ponowne obchody rocznicy uchwalenia konstytucji miały miejsce w 1981 r. To wydarzenie upamiętniły zapisy z takich gazet jak: Trybuna Ludu, Głos Robotniczy. Święto 3 maja od 1990 roku odzyskało status oficjalnego święta państwowego i stało się dniem wolnym od pracy. Największe uroczystości związane z obchodami rocznicy 3 maja mają miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Sala Senatorska w Zamku Królewskim w Warszawie – tutaj uchwalono konstytucję
Źródło: poland.gov.pl, wikipedia.org
