Czy i jak założyć firmę: porady praktyczne

Dowiedz się jak przygotować się na założenie firmy i ją prowadzić od kogoś, kto już to przeszedł.

Jakiś czas temu założyłem firmę, o czym myślałem jeszcze od czasów studiów. Chciałbym mieć wiedzę, którą mam dzisiaj wtedy. Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł licząc, że inne osoby, które są teraz na studiach, czy nie, a planują rozwijać własną działalność, na nim skorzystają i będą miały łatwiej. Tylko nie róbcie mi konkurencji 🙂

Dotacje UP na założenie firmy

Urzędy pracy oferują dotacje na założenie firmy. Zasady ich przyznawania zależą od urzędu pracy. Jednak są pewne ogólne zasady, które są zbieżne.

Jeśli pracujesz na etacie, albo na umowy zlecenie / o dzieło nie możesz się po nią zgłosić. Jeśli jesteś studentem nie możesz ubiegać się o dotację.

Aby wystąpić o dotację musisz być osobą bezrobotną. Jak długo? Po pierwsze musisz zapisać się do urzędu pracy. Wtedy urząd będzie zapraszał Cię czasem, żeby przedstawić oferty pracy. Jeśli odmówisz pasującej do Twojego wykształcenia, urząd pracy może wykreślić Cię z listy osób bezrobotnych.

Żeby dostać dotację musisz: a) zgłosić się po nią b) odczekać parę miesięcy, aż urząd pracy uruchomi kurs przygotowawczy do przygotowania wniosku o dotację i szkolenie z prowadzenia firmy c) przygotować wniosek o dotację i biznesplan (na kursie powiedzą jak) d) złożyć wniosek o dotację z biznesplanem e) poczekać parę miesięcy, aż wniosek zostanie rozpatrzony.

Jeśli chodzi o biznesplan, to na kursie dowiesz się jak go napisać. Biznesplan będzie też weryfikowany pod kątem Twojego wykształcenia i tego co chcesz kupić. Innymi słowy, jeśli chcesz wykorzystać swoje wykształcenie na trochę innym polu, to urząd może nie zgodzić się na niektóre wydatki wpisane w biznesplanie. Na ile będziesz w stanie przekonać urzędników, że określony sprzęt itp. jest potrzebny, a Ty wiesz co robisz? To już zależy od urzędnika i Twoich umiejętności, a przede wszystkim od przepisów.

Podsumowując musisz mieć przez parę miesięcy: od pół roku do nawet roku, status bezrobotnego i nie dostać żadnej trafnej oferty pracy. Oczywiście, żeby móc być bezrobotnym przez tyle czasu trzeba być dosyć bogatym, albo mieć bogatą rodzinę.

Jak już dostaniesz dotację podpisujesz umowę i robisz zakupy sprzętów i przedmiotów zgodnie z biznesplanem i bierzesz faktury na siebie, które przedstawiasz do rozliczenia urzędowi pracy. Urząd pracy wypłaca pieniądze, którymi opłacasz faktury.

Dotacji nie możesz wydać na swoją pensję ani na ZUS, także na to będziesz musiał zarobić sam. Ale o tym później.

Podpisując umowę z UP deklarujesz się, że firma będzie istniała przynajmniej rok i nie pozbędziesz się tego co kupiłeś.

Podsumowując: żeby dostać dotację na 20 tysięcy z Urzędu Pracy musisz mieć dość kasy, albo pomocy od innych, żeby przez pół roku-do roku być bezrobotnym. Nawet jeśli mógłbyś w tym czasie pracować, zarabiać i płacić podatki, to nie możesz, bo takie są przepisy.

Dotacja zmniejsza elastyczność firmy. To bardzo ważne. Jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych Twojej firmy z istniejącymi na rynku będzie elastyczność i szybka zdolność do adaptacji, coś czego większe firmy nie są w stanie zrealizować.  Także wszelkie dotacje ograniczają Cię w najważniejszej przewadze jaką masz na starcie. Oczywiście może się wydawać, że masz świetny pomysł i będzie on aktualny przez kilka najbliższych lat. Owszem. Jednak gdy już zaczniesz poznawać rynek, będziesz widział nowe możliwości, lepsze nisze rynkowe, gdzie chciałbyś się znaleźć. Dotacja może ograniczyć Twoją zdolność do zmiany kierunku rozwijania firmy. Trzeba mieć to na uwadze.

Dotacje unijne na założenie firmy

Dotacje unijne na założenie firmy również istnieją. Możesz z nich dostać ok. 40 tysięcy. W porównaniu do dotacji z UP trzeba czekać na nie dłużej, bo aż w Twoim województwie zostanie przeprowadzony konkurs na projekty. To może trwać kilka miesięcy, albo kilka lat. Ale raczej kilka lat. W porównaniu do dotacji UP wniosek o dotację jest bardziej skomplikowany. Musisz w nim dokładnie sprecyzować na co wydasz pieniądze i co będzie robić Twoja firma na przestrzeni paru najbliższych lat. Ponadto trzeba podpisać weksel in blanco, który instytucja wydająca dotację może zrealizować w dowolnym momencie jeśli uzna, że źle realizujesz warunki umowy.

Dotacja jest wypłacana w transzach. Wypłata tych transz jest przeważnie opóźniona o miesiące, a nawet rok czasu, także nawet jak dostaniesz dotację musisz mieć własne pieniądze na zakup wszystkiego i raczej liczyć na ich zwrot niż na to, że dostaniesz je z góry na zakupy. Ponadto podpisujesz umowę na prowadzenie firmy na kilka lat i musisz w tym czasie prowadzić ją zgodnie z biznesplanem.

Także w porównaniu do dotacji z UP dotacja unijna na start co prawda jest wyższa, ale wymaga dłuższego czasu oczekiwania, więcej papierkowej roboty, więcej środków własnych oraz powoduje zamrożenie elastyczności firmy na dłuższy czas powoduje też większe ryzyko utraty płynności finansowej.

Dotacje po starcie firmy

Lepiej nie zakładać firmy zanim nie dostajesz dotacji (o ile będziesz w stanie spełnić warunki). Bowiem od czasu założenia firmy nie możesz starać się o powyższe dotacje i to nie tylko teraz, ale również jakiś czas po zamknięciu firmy. Także jak chcesz dostać dotację nie opłaca się zakładać firmy teraz. Trzeba to odłożyć w czasie na kilka miesięcy – rok. Oczywiście mógłbyś w tym czasie pracować i rozwijać firmę, może byś nawet zarobił w tym czasie więcej niż 20-40 tysięcy (w skali roku: 1,6k – 3,2k miesięcznie) ale musisz się zdecydować. Albo pracujesz, rozwijasz działalność i płacisz podatki albo nie pracujesz, działalność stoi w miejscu, a Ty starasz się o dotację.

Oprócz powyższych dotacji są też inne dla osób, które już założyły firmę. Są to dotacje na rozwój firmy, przeważnie unijne. Wymagają one więcej papierkowej roboty, też musisz przedstawić szczegółowy biznesplan, poczekać na konkurs w Twoim województwie, następnie go wygrać i nastawić się, że raczej będziesz musiał wykładać na wszystko, a dotacja Ci zwróci wydatki niż odwrotnie. Oczekiwanie na przelew transz dotacji również może być opóźniony o kilka miesięcy czy nawet rok. Podsumowując: dotacje takie są trudniejsze do zdobycia, wymagają więcej własnych pieniędzy, usztywniają firmę na dłuższy okres czasu (musisz realizować plan) i wymagają też deklaracji, że będziesz prowadzić firmę przez kilka lat.

Na co wydać dotację?

Gdy będziesz pisał biznesplan będziesz zastanawiał się na co wydać dotację, co będzie najbardziej wartościowe na początku istnienia firmy. Konkretnie co, zależy od typu działalności. Trzeba pamiętać, że przez okres umowy nie możesz sprzedać tego co kupiłeś na dotację. W trakcie wydawania pieniędzy z dotacji jest jeszcze jakieś pole zmiany tego, co zapisałeś do zakupu. Jednak po zakupie zasada jest taka, że na czas trwania umowy nie możesz tego odsprzedać. Zresztą całkowicie słuszna jest ta zasada. Problem polega na tym, że może się okazać, że jakiś sprzęt nie będzie potrzeby tak jak sądziłeś na początku. W biznesplanie nie da się przewidzieć tego co dowiesz się będąc już na rynku. Wtedy niestety, ale środki pozyskane z dotacji będą zamrożone w wykonanych zakupach na rok do kilku lat. Może uda się jakoś uzyskać zgodę na odsprzedaż i zakup innego, bardziej potrzebnego sprzętu, ale nie słyszałem, żeby to było możliwe, albo żeby ktoś to robił.

Czytaj podobne  Łazienki - Projekty, zdjęcia, aranżacje, tanie wykonanie

A więc na co wydawać dotacje? Na sprzęty i rzeczy, które zapewnią Ci wszystkie potrzebne rzeczy do prowadzenia firmy, nawet jeśli zmieni się jej kierunek. Wydawanie dotacji na specyficzne sprzęty potrzebne do działalności w bardzo wąskim kierunku lepiej kupić z własnych środków. Ale zakładam, że skoro chcesz dotację dostać, to takich środków nie masz. A więc takie sprzęty będą zamrożone i trzeba kupować je z ogromną rozwagą. Co do reszty sprzętów trzeba też pamiętać, że kiedyś umowa z urzędem się skończy i będziesz chciał na przykład wymienić sprzęt na nowy, albo wymienić go na inny. Także cokolwiek kupujesz miej na uwadze, żeby nie straciło to na wartości przez ten rok, czy kilka lat. Żebyś mógł to później sprzedać i uzyskane pieniądze reinwestować w firmę.

Jeszcze jedno słowo odnośnie oprogramowania. Z dotacji będziesz mógł kupić oprogramowanie. Czy kupować? Jeśli już musisz kupić system operacyjny, pakiet biurowy to owszem. Ale jeśli kupujesz specyficzny, drogi program, pojawi się pewien dodatkowy problem w odróżnieniu od sprzętów. Otóż to też będzie oprogramowanie zamrożone. Nie będziesz mógł go zmienić na inne, odsprzedać i kupić innego. Ale nie tylko ze względu na umowę o dotację i czas jej trwania oraz kierunek firmy. Tutaj pojawia się dodatkowy problem. Otóż co prawda prawo polskie i unijne pozwala odsprzedać licencję legalnie kupionego programu i przenieść na nabywcę np. wsparcie techniczne, jednak w praktyce to nie jest takie łatwe. Producenci oprogramowania robią co mogą, żeby nie realizować tego prawa nabywcy: począwszy od umieszczania w umowach licencyjnych nielegalnych, niezgodnych z prawem i nieważnych zapisów straszących, że licencja jest nieprzenaszalna, po robienie trudności, czy nawet odmawianiu realizacji prawa każdego nabywcy do odsprzedaży licencji oprogramowania. O ile więc Ty byś nawet chciał odsprzedać licencję i mógłbyś znaleźć czas, żeby to załatwić, to producent oprogramowania będzie robił wszystko, żeby skutecznie odstraszyć Twojego potencjalnego nabywcę sugerując, że licencja będzie nieważna, że wsparcie techniczne będzie ograniczone itp. żeby do transakcji nie doszło. Więc niestety, chociaż masz prawo odsprzedać licencję na oprogramowanie, którą kupiłeś legalnie, trudno będzie Ci z tego prawa skutecznie skorzystać. Także niestety, ale nawet najdroższe oprogramowanie w momencie zakupu ma wartość zbliżoną do zera.

Czyli podsumowując powyższy akapit: nigdy nie wydawaj dotacji na oprogramowanie, bo są to pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli musisz to zrobić, kupuj tylko to, co jest absolutnie konieczne. A jeśli chcesz zamówić niestandardowe oprogramowanie, to pamiętaj, żeby w umowie ze sprzedawcą zapisać wyraźnie, że wyraża zgodę na jego ew. odsprzedaż.

Ale dość o tym na co wydać dotację, teraz przejdźmy do innych dylematów zakładania firmy:

Czy założyć firmę zaraz po szkole / studiach?

Niektórzy mówią, że tak jest najlepiej, bo później masz więcej obowiązków, wydatków, a człowiek też przyzwyczaja się do wygodnego życia na etacie i trudno mu podjąć ryzyko. Według mnie jednak założenie firmy to konsekwencja pewnego podejścia, które rozwijasz w sobie. Możesz myśleć o założeniu firmy długo, przygotowywać się mentalnie na to, czekać na odpowiedni moment, odpowiedni pomysł i sytuację. Jednak nigdy nie ma idealnego momentu na założenie firmy, w pewnym momencie po prostu trzeba zaryzykować i to zrobić. Nie da się przez planowanie przewidzieć wszystkiego co się zdarzy, a nie chcesz też tracić zbyt dużo czasu, który mógłbyś poświęcić na wejście na rynek i zrozumienie zasad tam panujących.

Także według mnie nie ma to znaczenia czy chcesz to zrobić zaraz po szkole, studiach czy jak będziesz miał nawet 50 lat. Ważne jest to czy czujesz się już na to gotowy. Po szkole studiach faktycznie może być łatwiej zaryzykować i radzić sobie z początkowym okresem, gdy jest mnóstwo pracy i bardzo mało pieniędzy. Jednak z drugiej strony gdy już pracowałeś na etacie to masz większe doświadczenie i więcej cierpliwości. Obojętnie jak wybierzesz i tak wyzwania będą takie same, a czasu będziesz miał dość, żeby sobie z nimi poradzić.

Czy samodzielna działalność jest lepsza niż umowy o dzieło / zlecenia?

Założenie i prowadzenie firmy jest łatwe

Wielu ludzi obawia się papierkowej roboty związanej z założeniem firmy i jej prowadzeniem. Jednak to nie jest aż tak skomplikowane jak by się wydawało. Po pierwsze firmę możesz założyć przez Internet, także co to za problem. Po drugie jeśli będziesz pracował z domu to właściwie jedyny koszt stały (pomijając podatek ZUS) to koszt obsługi księgowej. Dobry księgowy jednak nie weźmie od Ciebie więcej niż rozsądne, bo i tak będziesz miał na początku mało faktur a więc pracy dla księgowego też będzie mało. Warto mieć obsługę księgową. Ale oprócz tego musisz też samemu notować wszystkie przychody czy wydatki (w zależności od typu rozliczenia). Ale to też jest całkiem proste. Ja osobiście polecam do tego WFirmę, bo jest przejrzysta i robi z tej pracy czystą przyjemność.

Musisz płacić podatek ZUS, ale jest on niski

Jedyny minus własnej działalności to konieczność odprowadzania podatku ZUS. Co prawda nie jest on jakoś zabójczo wysoki, bo przez pierwsze dwa lata wynosi ok. 300-400 zł. Jednak jest. A po dwóch latach trzeba płacić ok. 1000 zł. miesięcznie, a ze zniżki można skorzystać dopiero po 5 latach od zamknięcia firmy. Także w skrócie jeśli już zakładać firmę, to trzeba to zrobić tak, żeby po dwóch latach mieć na opłacanie podatku ZUS. Oczywiście można wrócić wtedy do umów o dzieło / zlecenie, ale to już jest wielki krok wstecz, różne komplikacje i ryzyko braku ubezpieczenia zdrowotnego.

Ale dobrze, to są jednak dwa lata, które mają dosyć rozsądne warunki, więc jeśli masz naprawdę dobry, sprawdzony pomysł na firmę, to warto z nich skorzystać.

Ok, więc skoro założenie i prowadzenie firmy nie jest takie trudne, a jedyna trudność to ZUS to jakie są korzyści?

Masz kontrolę nad płatnościami podatku ZUS

Po pierwsze masz kontrolę nad płatnościami na podatek ZUS. To jest ważne, bo jeśli nie masz wpłaty na ZUS to nie masz ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej: jeśli zapomnisz o jakiejś płatności tracisz ubezpieczenie na miesiąc. Jeśli częściej nie będziesz miał zapłacone możesz stracić ubezpieczenie na 3 miesiące. Także robiąc na różnorodne umowy zlecenie / dzieło można stracić kontrolę nad opłatami ZUS, które robi Twój zleceniodawca i z tej przyczyny stracić. Mając własną firmę sam płacisz i jesteś bezpieczny.

Czytaj podobne  Abonament za ściąganie muzyki - komentarz

Nie ryzykujesz wykreślenia z listy ubezpieczonych

Istnieje też możliwość podpisania własnej umowy z NFZ, czyli na płacenie podatku zdrowotnego. Jednak to też ryzykowne rozwiązanie. Po pierwsze dlatego, że jeśli nie płaciłeś tego podatku przez jakiś czas, bo np. byłeś bezrobotny, ale nie zarejestrowałeś się poprawnie w urzędzie pracy, to będziesz musiał zapłacić NFZ-owi podwyższony podatek od tego czasu, gdy nie był on opłacany. Ponadto NFZ może wykreślić Cię z ubezpieczenia, jeśli ktoś z Twoich klientów przez pomyłkę zapłacił Ci podatek na NFZ. Nie dostaniesz wtedy powiadomienia o wykreśleniu i dowiesz się o tym dopiero w szpitalu, czy u lekarza i lipa: będziesz musiał za wszystko płacić z własnej kieszeni, o ile lekarz czy szpital w ogóle Cię przyjmie, a wpłaty jakie robiłeś od czasu wykreślenia przepadną. Także podsumowując: lepiej jednak mieć własną firmę i płacić podatek ZUS według zasad obowiązujących dla firm.

A co daje podatek ZUS? Przyjrzyjmy się:

Darmowe wystawianie recept, darmowe stanie w kolejce do lekarza, nieznaczne zniżki na drogie leki, leczenie szpitalne

Otóż opłacasz sobie podatek zdrowotny, więc możesz korzystać publicznej służby zdrowia i korzystać z refundacji leków. Oczywiście kolejki do lekarzy są długie i jak będziesz naprawdę chory to i tak wydasz fortunę na leczenie i lekarstwa, ale zawsze będziesz mógł za darmo pójść do lekarza po receptę, a jak wiadomo większość leków, chociaż za nie płacisz jest na receptę. To pierwsza korzyść. Jeśli chodzi o refundację to w przypadku tańszych leków ona praktycznie nie istnieje. W przypadku droższych leków jest istotna, więc to jest kolejna korzyść. Trzecia korzyść to leczenie szpitalne. Czyli jeśli będziesz miał, nie daj Boże, jakieś poważne problemy zdrowotne, czy wypadek, to będziesz jako tako zabezpieczony. To są korzyści z podatku zdrowotnego.

O podatku rentowo-emerytalnym ZUS napiszę więcej później. Jednak po stronie korzyści dla Ciebie nie można tutaj nic odnotować. Płacąc obniżony podatek ZUS znaczenie wpłat na wysokość renty – emerytury jest nieistotny, więc naprawdę nie ma znaczenia.

Płacisz podatek dochodowy tylko od faktycznych dochodów

Naprawdę ważna korzyść z założenia własnej firmy dotyczy podatku dochodowego. Płacisz go zarówno na umowy o dzieło / zlecenie jak i prowadząc własną firmę. Różnica jest taka, że w przypadku um. o dzieło / zlecenie państwo założyło sobie samo ile kosztuje Cię wypracowanie określonego dochodu. Jeśli przenosisz prawa autorskie do dzieła zakłada, że 50%, a jeśli nie to 20%. Od reszty natomiast płacisz podatek. Innymi słowy jeśli wykonałeś dzieło za 1 tysiąc złotych, ale poniosłeś koszty w wysokości 500 złotych, to i tak płacisz podatek od 1000-200  = 800 zł. Oczywiście ponoć można sobie samemu ustalić kwotę kosztów, jednak nikt tego nie robi, bo to później rodzi trudności z rozliczeniem podatkowym. Gdy prowadzisz firmę zbierasz faktury na swoje inwestycje w firmę i płacisz podatek jedynie od tego co faktycznie zarobiłeś. To jest znaczna korzyść wobec umów o dzieło / zlecenie.

To skoro wiemy jakie są korzyści z własnej firmy przyjrzyjmy się jeszcze jakie podatki trzeba płacić:

Jakie podatki trzeba płacić?

Podatek dochodowy

Jak pisałem wyżej podatek dochodowy płacisz tylko od tego co realnie zarobisz. Także to nie jest coś czym trzeba się martwić na początku bo i tak będziesz większość pieniędzy inwestował w firmę, a jeśli będziesz płacił wysokie podatki, to dobrze, to świadczy, że będziesz zarabiał dużo.

Podatek ZUS

Dlaczego wpłaty na podatek ZUS nie są odkładane na Twoją emeryturę?

Podatek ZUS jest obowiązkowy. Obojętnie ile zarabiasz na początku musisz go płacić. Podatek ZUS jest najgorszym podatkiem dla początkujących przedsiębiorców, bo nie zależy do pewnego poziomu od dochodów. Na co przeznaczony jest podatek ZUS?  To co wpłacasz dzisiaj na ZUS jest wypłacane dzisiaj emerytom i rencistą. Nic z tego podatku nie jest odkładane na Twoją emeryturę. Państwo za Twoje wpłaty deklaruje jedynie, że jak Ty będziesz emerytem albo rencistom, to postara Ci się wypłacać emeryturę albo rentę wedle Twoich zasług i możliwości. Zasługi dotyczą tego ile obecnie wpłacasz na ZUS, natomiast możliwości dotyczą tego ile ZUS będzie w stanie pobrać pieniędzy jak będziesz na rencie albo emeryturze od Twoich dzieci i wnuków.

Zdawać by się mogło, że to całkiem dobry układ i przez wzgląd na osoby obecnie przebywające na emeryturach i rentach trzeba uznać, że jest słuszny i sprawiedliwy chociaż można mieć wątpliwości, czy pobrane od Ciebie pieniądze są optymalnie inwestowane i wykorzystywane w celu zapewnienia najlepszych rent i emerytur odpowiednio do potrzeb i zasług ich odbiorców. W tym zakresie wiele wskazuje, że tak nie jest. Ale to inny temat.

Co będziesz miał z płacenia podatku ZUS?

Jednak jeśli chodzi o Twoją emeryturę czy rentę, to nie nie jest to układ jasny. ZUS powinien odnotowywać ile pieniędzy wpłacasz, żeby wiedzieć jakie są Twoje zasługi i uzależnić od tego Twoją emeryturę. Jednak tak nie jest i historia pokazuje, że często ZUS gubi informacje o składkach. Dlatego trzeba samemu zbierać wszystkie dowody na to, że coś wpłacałeś. Ponadto nie wiadomo jak ZUS będzie za kilkanaście lat oceniał te zasługi. A historia znowu pokazuje, że ZUS bardzo uznaniowo dobiera sobie czy akurat tak jak opłacałeś czy miałeś opłacony ZUS było dobrze i czy powinno to się liczyć do emerytury. Innymi słowy możesz np. nie mieć uznane 10 lat swojej pracy i składek na ZUS, bo ZUS uzna, że zabrakło jakiejś formalności podczas gdy kasa była przelewana. A ostatecznie to ile płaciłeś podatku ZUS nie daje odpowiedzi ile dostaniesz będąc na emeryturze.

Zazwyczaj jeśli płaciłeś więcej to dostaniesz więcej od innych, ale ile?

To zależy od sytuacji państwa i gospodarki gdy będziesz stary. Jeśli będzie kryzys, państwo może Ci obniżyć emeryturę, albo nawet ją zawiesić. Państwo wcale nie musi waloryzować emerytur zgodnie ze wzrostem cen, więc z roku na rok będziesz dostawać realnie coraz mniej względem kosztów życia, lekarstw i leczenia. To są wszystko czynniki wpływające na bieżące wypłaty emerytur, ale sama ich kwota na naszą starość jest zagadką. Można być optymistą i wierzyć, że będą to emerytury wysokie, ale jednak realizm i doświadczenia historyczne pokazują, że raczej będą to drobne kwoty, które nie będą starczyły na wszystko, nie mówię czy na życie i lekarstwa, leczenie, ale czy na życie?

Czytaj podobne  Raport Mediny do kosza

Czy w ogóle starczą na opłacenie mieszkania? Może starczą na opłacenie mieszkania?

Polska ma obecnie 870 miliardów długu. Dług ten ciągle rośnie, głównie dlatego, że system ZUS ulega zapaści, gospodarka i pokolenie osób pracujących zarabia za mało, żeby utrzymać swoich dziadków i rodziców na emeryturach i rentach przez system ZUS. Jak my będziemy starzy, to nasze dzieci i wnuki nie tylko będą musiały nas utrzymywać, ale spłacać ten coraz większy dług państwa. Także trzeba mieć świadomość, że nasze emerytury i renty będą bardzo niskie.

Co zrobić, żeby mieć z czego żyć na starość / na rencie?

Czy da się coś w tym zakresie zmienić? Najtęższe głowy nad tym myślą, ale to nie jest takie proste. Nasze społeczeństwo się starzeje, a gospodarka nadal jest bardzo mało efektywna. Także to co każdy z nas może zrobić obecnie to po pierwsze opłacać ZUS tak jak może, ze względu na dzisiejszych rencistów i emerytów i zakładać i rozwijać firmy, które poprawią efektywność naszej gospodarki teraz i gdy będziemy już na emeryturach. Oczywiście to nie jest łatwe, ale jest na pewno dużo rzeczy, które możemy w tym kierunku zrobić. Przejdźmy zatem do realiów firmowych.

Ile wynosi podatek ZUS?

Standardowy podatek ZUS to ok. tysiąca złotych i właściwie gdybyś miał go płacić od początku założenia firmy, to w ogóle nie opłaca się firmy zakładać. Dlatego, że po pierwsze traciłbyś tysiąc złotych, ogromne pieniądze, które mógłbyś zainwestować w rozwój firmy, po drugie dlatego, że na początku prowadzenia firmy każdy miesiąc jest inny i zarobienie tysiąca złotych na podatek ZUS co miesiąc, podczas gdy są inne wydatki również, jest rzeczą niemożliwą.

Dlatego też państwo oferuje dwa lata zniżki na ZUS. Płacisz zamiast tysiąca złotych ok. 300-400 złotych. To jest jeszcze znośna kwota. Masz dzięki temu nadal ubezpieczenie zdrowotne, ale oczywiście nie ma co liczyć, że taki mały ZUS spowoduje, że “uzbierasz” coś na emeryturę. Ale o tym za chwilę. Ważne jest to, że masz okres próbny dwóch lat.

Czy to wystarczy, żeby rozkręcić firmę i mieć na pełny ZUS? Otóż prawda jest taka, że nie starczy.

Dlaczego pierwsze dwa lata prowadzenia firmy są krytyczne?

Pierwszy rok czasu prowadzenia firmy to jej przygotowanie i czas ten zleci momentalnie. Drugi rok to rok posiadania już jakiejś bazy klientów, szukania nowych. Trzeci, czwarty rok to dopiero czas, gdy firma jest na tyle zorganizowana i doświadczona, żeby systematycznie zwiększać dochody i stabilność finansową. Także dwa lata to stanowczo za mało. Niestety na tym etapie będziesz musiał podjąć decyzję, czy prowadzić firmę dalej i ryzykować, że jak nie zarobisz wystarczająco, to co miesiąc będziesz zadłużać się w ZUSIe, czy też zamknąć firmę i wrócić do pracy gdzieś na etat. A zadłużenie się w ZUSie to ostatnia rzecz jaką chciałbyś zrobić, bardzo trudno takie długi spłacić, a odsetki będą rosło.

Decyzja o dalszym prowadzeniu małej firmy po dwóch latach jest trudniejsza niż decyzja o jej założeniu.

Ponadto jeśli ją zamkniesz to masz bana na niski ZUS na 5 lat. 5 lat to dużo czasu, więc skoro państwo daje szansę na założenie własnej firmy tylko raz na tak długi okres czasu, to naprawdę trzeba mieć absolutną pewność, że wiesz co robisz. W innych krajach jest inaczej pod tym względem, ale żyjemy w Polsce i trzeba mieć tą świadomość.

Jak wykorzystać czas do wzrostu podatku ZUS?

Jak więc się przygotować? Oczywiście trzeba zrobić jak najwięcej przed założeniem firmy. Zbadać rynek, popyt, przygotować biznesplan, ale to są tylko plany. Najlepiej jest zdobyć klientów jeszcze zanim założysz firmę i podpisywać umowy o dzieło / zlecenie. W ten sposób sprawdzisz realnie czy warto firmę założyć. Oczywiście jeśli studiujesz czy pracujesz na etacie będziesz miał bardzo mało czasu na rozwijanie firmy przed jej założeniem, a jeśli nie studiujesz i nie pracujesz to nie będziesz miał zabezpieczonego ubezpieczenia zdrowotnego. Ale cóż, nie ma innego wyjścia, państwo oferuje takie a nie inne warunki zakładania firmy, więc niestety: żeby założyć firmę trzeba zacząć ją prowadzić przed jej założeniem.

Oczywiście warto pamiętać o czymś jeszcze. Nie możesz prowadzić stałej działalności gospodarczej bez założenia firmy. Innymi słowy jeśli utrzymujesz się głównie z umów o dzieło / zlecenie to powinieneś założyć firmę, żeby nie mieć problemów i płacić ZUS, bo trzeba pamiętać, że osoby korzystające z rent i emerytur są niestety uwikłane w ten sam system i płaciły całe życie podatek ZUS.

Brzmi jak poważny dylemat? Owszem, taki jest. Sam musisz zdecydować jak to wszystko zrobić, żeby było dobrze.

Podatek VAT

Już najważniejsze rzeczy o założeniu firmy napisałem powyżej. Jeśli chodzi o podatek VAT to niektóre typy usług wymagają, żeby być jego płatnikiem. Także jeśli robisz coś co wymusza bycie płatnikiem VAT to trzeba nim zostać. Jeśli jednak nie masz takiego obowiązku to możesz wybrać. Płacenie podatku VAT to dużo papierkowej roboty, bo stajesz się w imieniu państwa poborcą podatkowym. Nic fajnego.

Jednak podatek VAT jest jak taki niezbyt fajny z zewnątrz biurokratyczny klub, do którego nikt nie chce wejść, bo mu się to nie opłaca. Jednak jak ktoś już musi wejść, to robi wszystko, żeby inni również się w nim znaleźli. Podatek VAT to wirus, jak grypa. Jeśli już jesteś płatnikiem VAT to sprzedajesz wszystko doliczając do tego VAT i odprowadzając go do państwa, a jednocześnie chcesz kupować jak najwięcej rzeczy od firm, które są płatnikami VAT, żeby móc sobie go odliczyć od tego co musisz zapłacić państwu. Do tego dochodzą ciągłe zmiany ustawy o podatku VAT i stawki VAT na poszczególne produkty, co powoduje, że rozliczanie VATu nie jest przyjemne i raczej jest ciężkim obowiązkiem, które państwo zrzuciło na firmy, żeby one zajmowały się ściganiem podatku od nabywców a nie ono. Niemniej jak pisałem: póki co jeszcze nie wszystko wymaga bycie płatnikiem VAT, ale prędzej czy później się nim zarazisz.

Podsumowanie

Na razie to wszystko co mi przychodzi do głowy, co może przydać się jeśli zakładasz firmę, albo planujesz ją założyć. Nie wiem czy te porady raczej są pozytywne czy negatywne, niemniej wiem, że gdybym cofnął się w czasie, to jednak bym wolał znać zasady gry, nawet jeśli nie zawsze wydają się one takie, jak powinny być.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie powyższych porad, albo chciałbyś dowiedzieć się więcej o założeniu firmy napisz pytanie w komentarzu!

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , , , , , ,

Menu