Chcesz wiedzieć jak zwiększyć ilość pamięci w Androidzie? Przeczytaj ten poradnik.
Mam telefon HTC Wildfire S kupiony w T-Mobile. Telefon charakteryzuje się małymi rozmiarami i poręcznością, jednak wartości odejmuje mu mała ilość pamięci wewnętrznej wynosząca zaledwie 512 MB.
270 MB zajmuje system, 35 MB jest zarezerwowane na pamięć tymczasową. Do dyspozycji aplikacji pozostaje zaledwie 150 MB z pozostałych 207 MB.
T-Mobile dołącza do telefonu kartę 2 GB, na której można umieszczać zdjęcia, filmy i pliki. Jednak jeśli chcesz mieć zainstalowanych więcej niż kilka aplikacji pamięci szybko zabraknie.
Dlaczego tak się dzieje? Z kilku powodów. Po pierwsze aplikacje instalują się standardowo w pamięci wewnętrznej. W ustawieniach aplikacji można co prawda przenieść ją na kartę SD, ale metoda ta przenosi jedynie plik APK. W przypadku Opery ma on ok. 12 MB. Jednak w pamięci wewnętrznej dalej pozostają biblioteki i pliki tymczasowe, które zajmują dalej 13 MB. Jak łatwo policzyć pozwala to na zainstalowanie 11 podobnych aplikacji. Niemniej obecnie aplikacje typu Facebook i Twitter zajmują jeszcze więcej pamięci. Ponadto dane użytkownika również są zapisywane w pamięci wewnętrznej. Ale to nie wszystko, bowiem T-mobile instaluje też kilka aplikacji od siebie i blokuje możliwość ich odinstalowania. W konsekwencji możesz zainstalować zaledwie 2-3 większe aplikacje i kilka mniejszych.
Szybko okazuje się, że telefon, którego wartość wynoszącą +400 zł. spłacasz w abonamencie służyć może wyłącznie do dzwonienia i robienia zdjęć.
Jak naprawić ten stan rzeczy? Na szczęście istnieje rozwiązanie. Oto instrukcja krok-po-kroku:
- Robimy kopię zapasową wszystkich danych, bo rootowanie wszystko wymaże
- Rootujemy telefon, co pozwoli skasować niepotrzebne aplikacje i uzyskać dostęp do narzędzi przenoszących aplikacje w całości na kartę SD (instrukcje są dostępne w sieci)
- Instalujemy SuperUser i ES File Explorer
- Nadajemy ES File Explorer ustawienia roota i wywalamy grę Yumsters = +8 MB
- Kasujemy pliki Maps.apk, Mail.odex, Facebook.apk, Gmail, NaviExpert, Twittera, FriendStream, Flickr = +22 MB (aplikacje można przywrócić chodzi jednak o to, żeby móc samemu decydować, które z nich potrzebujesz, a które nie)
- Ustawiamy, żeby zdjęcia i pliki pobierane zapisywane były na karcie SD
- Tworzymy za pomocą MiniTool drugą partycję na karcie SD z systemem FAT32 o wielkości 1 GB, która pozwoli przenieść biblioteki i pliki tymczasowe aplikacji na kartę SD
- Jeśli punkt 8 nie działa robimy to w trybie Recovery ze SWAP ustawionym na 0 MB.
- Instalujemy Link2SD
- Uruchamiamy skrypt montowania drugiej partycji w Link2SD i restartujemy telefon
- Przenosimy aplikacje, które wcześniej przenieśliśmy z użyciem funkcji systemowej do pamięci wewnętrznej
- Przenosimy wszystkie aplikacje na kartę SD z użyciem funkcji Link2SD
- W trakcie tej operacji Android nie rozpoznaje dobrze użycia pamięci. Dlatego bywa, że trzeba parę razy zrestartować komórkę
Po wykonaniu tych operacji można w końcu cieszyć się z posiadania Wildfire S. Zamiast kilku aplikacji możesz zainstalować kilkadziesiąt. Obecnie mam na swoim telefonie pełno wolnej pamięci wewnętrznej i ok. 300 MB zainstalowanych aplikacji w liczbie ponad pięćdziesięciu, w tym takie kobyły jak Facebook, Twitter, czy Instagram.
Oprócz tego istnieje możliwość przeniesienia plików danych aplikacji (co powinno szczególnie przydać się względem powyższych aplikacji), ale na razie tego nie potrzebuję.
Polecam.

Zlecę wykonanie tego wszystkiego na moim Samsung Galaxy Ace!
Jestem z Tychów, mogę podjechać do kogoś – w miarę blisko 🙂
kontakt: fb.com/marcinwagner
Hej, mogę to zrobić dla Ciebie
No ale Ty gdzieś pod Łodzią mieszkasz nie? 🙂
Pod Łodzią … cóż… w Bydgoszczy. Ale to nie znowu tak daleko 🙂
Rootujac go tracisz gwarancję.
To nie jest prawda. Jeśli awaria sprzętu nie ma związku z rootowaniem, to jest objęta gwarancja.