Czy chcesz wiedzieć jakie lektury będą w gimnazjum? Dowiedz się o aktualnych lekturach z tego tekstu!
Gimnazjaliści nie mogą narzekać na monotonię w spisie obowiązkowych lektur. Przeplatają się w nim bardzo różne rodzaje i gatunki literatury, które dbają zarówno o aspekt edukacyjny, jak również rozrywkowy. Szkoła gimnazjalna jest bowiem bardzo specyficznym etapem w procesie kształcenia, ponieważ musi w delikatny i zachęcający sposób przygotować młodzież na spotkanie z literaturą poważną i wysoką. Naturalnie, po lekturach przygodowych oraz fantastycznych, jakie czytają uczniowie podstawówek spotkanie z „Krzyżakami”, czy „Iliadą i Odyseją” może być zaskakujące.
Kadr z filmu Krzyżacy z 1960 roku
Dlatego program nauczania w całkiem bezbolesny sposób wprowadza gimnazjalistów w świat literatury zaczynając od fragmentów Biblii oraz wybranych mitów. Młodzież poznaje dzięki temu wartość książek, które nie tylko mają za zadanie zaciekawić czytelnika, ale również przedstawić mu ważne informacje dotyczące dziejów świata. W drugiej klasie historie te zostają uzupełnione przez Iliadę i Odyseję, a następnie „Quo vadis”
Kadr z filmu Jezus z 1979 roku
Młodzież w tym etapie edukacji poznaje również wartość twórczości romantycznej czytając „Romea i Julię”, „Dziady” część II, czy „Pana Tadeusza”. Swoje miejsce w spisie znalazły również wybrane fraszki i pieśni Ignacego Krasickiego oraz pouczająca „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Spis lektur nie jest wyposażony jednak wyłącznie w utwory wysokie i historyczne, które w zbyt dużej dawce mogłyby zniechęcić nieco młodych ludzi do praktyki czytania.
Grzybobranie, ilustracja do Pana Tadeusza Franciszka Kostrzewskiego
Dlatego repertuar urozmaica np. „Hobbit” Tolkiena, który pozwala na podróż do świata fantazji, o jakim młodzież aktualnie czyta z wielkim zainteresowaniem. Rozrywki dodaje również „Kwiat kalafiora” reprezentujący nurt młodzieżowy. Trzecia klasa jest natomiast momentem, gdy za sprawą „Kamieni na Szaniec”, czy „Pamiętnika z powstania Warszawskiego” uczniowie spotykają się z literaturą wojenną, którą ubogacają fragmenty „Cesarza” Kapuścińskiego.
Tadeusz Zawadzki, “Zośka”, dowodzący grupą, która zorganizowała akcję pod Arsenałem, opisaną w książce “Kamienie na Szaniec”
Źródło: gte.tecieszyn.pl
