Odsiebie.com – wyrok sądu ujawnia kulisy skandalu

Pamiętacie taki serwis Odsiebie? Sąd wydał wyrok.

Możecie sobie o nim przeczytać w Nowe Media.

No więc okazuje się, że:

 • Twórcy OdSiebie.com reagowali na wszystkie wiarygodne informacje o nielegalnych plikach zgodnie z prawem.
 • Okazuje się, że ZPAV regularnie wysyłał zgłoszenia do OdSiebie.com i serwis ten na bieżąco kasował zgłoszone pliki.
 • Okazuje się, że w pewnym momencie pracownik ZPAV zaczął wysyłać do OdSiebie nie linki do plików do skasowania, ale całe konta użytkowników.
 • Okazuje się, że robił to z prywatnego konta.
 • Okazuje się, że nie uwiarygodnił swojej tożsamości, ani tego, że faktycznie jest reprezentantem ZPAV ani że pliki są nielegalne. (Na ich stronach nie ma nawet podanych danych personalnych pracowników!)
 • Okazuje się, że na prośbę administratora OdSiebie.com o podanie plików konkretnych nie odpowiedział…
 • Zamiast tego zgłosił sprawę na policję / prokuraturę…
 • Policja i prokuratura zamknęła serwis, zabrała serwery, zablokowała domenę.
 • Następnie ZPAV, FOTA i BSA dali policjantom za to nagrodę za zamknięcie serwisu tzn. Złote Blachy.

A teraz po 3 latach od tej całej akcji niezawisły sąd wydał wyrok w sprawie, z którego wynika, że:

 • Administratorzy OdSiebie.com postępowali zgodnie z prawem.
 • Pracownicy ZPAV sprowokowali całą sytuację
 • Prokuratura prowadziła postępowanie przygotowawcze pod tezy ZPAV

No więc to o czym tak dużo się mówiło przez ostatnie lata o przedziwnym powiązaniu między organizacjami typu ZPAV, FOTA i BSA a policją i prokuraturą jest prawdą. Przecież to nie może być tak, że na wolnym rynku prokuratura i policja zbiera nagrody od jednych organizacji za to, że pomaga im w zwalczaniu innych!

I to jeszcze komu pomaga? Organizacji, której pracownicy nie potrafią korzystać z metod ochrony ich praw, które im gwarantują odpowiednie przepisy? Organizacji, której pracownicy piszą w poważnych sprawach dla ich członków, ze swoich prywatnych mejli? Organizacji, której pracownicy wysługują się organami ścigania i blichtrem, zamiast rzetelnie podchodzić do ochrony praw swoich członków?

Czytaj podobne  Jak upiększyć minibloga na Pingerze cz. 2

No i nie zapomnijmy tu o roli policji i prokuratury. Przecież służby te nie są od tego, żeby wydawać wyroki! A zniszczenie jednego z najlepszych startupów ostatnich lat w Polsce niewątpliwie wyrokiem był! Tego serwisu nie da się odbudować. Te 3 lata już minęły, straciliśmy kolejny udany projekt. Czy naprawdę stać nas na takie akcje? Czy stać nas na kolejne Optimusy? JTT? Czy stać nas na ubijanie w zarodku legalnych startupów? Niemców na to nie stać. U nich Rapidshare ma procesy sądowe, ale nikt nie wpada do ich biur i nie grabi sprzętu jak jakaś banda złodziei pazerna na medialny sukces. Amerykanów też na to nie stać. U nich YouTube też miało procesy sądowe, ale nikt nie wpadł na tak szalony pomysł, żeby zamknąć domenę youtube.com.

A nas stać? W kraju gdzie przemysł kuleje, bezrobocie rośnie, a szczytem innowacji i to jeszcze na kredyt i za nasze pieniądze jest pieprzony serwis o kotach za milion złotych?

Czy naprawdę nas wszystkich stać na taką policję i prokuraturę? Czy stać nas na takie organizacje jak ZPAV?

I czy te wszystkie organizacje zrzeszone w ZPAV, w tym Agora, która zaraz po akcji policji wycofała artykuł w którym chwaliła dzielnych twórców OdSiebie.com też na to stać?

Czy Wy, twórcy naprawdę myślicie, że pracownicy takich organizacji jak ZPAV odpowiednio dbają o Wasze interesy?

Pisząc sobie z prywatnych mejli, olewając Wasze sprawy?

Naprawdę myślicie, drodzy twórcy, że lepiej będzie dla Was jak wszyscy w Polsce będą korzystać z serwisów typu Rapidshare, YouTube i innych, które są poza polską jurysdykcją?

Że jakiś koleś zza oceanu będzie się martwił Waszymi dziełami, Waszymi mejlami wysyłanymi w języku polskim… z prywatnego adresu?

Naprawdę sądzicie, że to jest takie świetne rozwiązanie?

Czytaj podobne  Dlaczego studiowanie informatyki to strata czasu?

Naprawdę musicie przemyśleć to, bo to mogą być ostatnie chwile.

Jeszcze rok, dwa i Wasza twórczość będzie piracona na prawo i lewo na zagranicznych serwisach, a Wy nic z tym nie będziecie mogli zrobić.

A nasz rynek zaleje już całkowicie tandetna twórczość zza granicy, a jej twórcy odbiorą Wam resztę tego marnego tortu, który tak skrzętnie bronicie.

Tylko dlatego, że oni potrafią dbać o swoje interesy, zamiast zwalczać innych!

Przeczytaj też

Świat zmieniają ludzie, którym się nie chce Pracownik, który nie chce wykonywać pracy. To nie jest dobry pracownik. Jednak to samo nastawienie napędza rozwój technologiczny od dziesięcioleci. ...
10 książek/ebooków w promocji 2 w 1 10 książek/ebooków, których możesz nie znać, a powinieneś/aś. Warto je poznać, bo dzisiaj są w promocji 2 w 1. Oprócz tego dziesiątki innych tytułów d...
10 rzeczy, których żałuję, że nie wiedziałem, gdy ... 10 rzeczy, których żałuję, że nie wiedziałem, gdy zaczynałem programować 1, Miniprojekty mogą przerodzić się w biznes Każdy, kto lubi pr...
Aktualne promocje programistyczne. Kursy, ebooki, ... Dzisiaj można jeszcze skorzystać z promocji programistycznych na VP, EB i HE. Ruszyły też promocje na Humble Bundle i Udemy. Dużo kursów, ebooków ...
VideoPoint TOP50 -60% DO JUTRA (PEŁNA LISTA KURSÓW... Zobacz pełną listę kursów programistycznych dostępnych w promocji do dnia 19.05.2019 w serwisie VideoPoint. Są to kursy w języku polskim. P...
Do niedzieli 50 najlepszych kursów programistyczny... Dobra wiadomość dla programistów. Do niedzieli (19 maja, niedziela 2019) jest promocja na najlepsze kursy wideo VideoPoint w języku polskim. Obniżka o...
Napisano w Informatyka Tagi: ,
2 comments on “Odsiebie.com – wyrok sądu ujawnia kulisy skandalu
 1. precz_z_postkomuną pisze:

  Prokurator i przestępcy z ZPAV – przed … . Majątki skonfiskować na poczet odszkodowania dla właścicieli serwisu.

 2. Wybieram się do Wrocławia w celu zapoznania się z aktami sprawy, gdyż ma ona swoje drugie dno. O sprawach tych szeroko piszę na swoich internetowych stronach, więc i casusu OdSiebie opisywać będę.

  PS Trafne spostrzeżenia Pan zawarł w swoim artykule, Panie Tomaszu. Proszę Pana o e-mailowy kontakt ze mną.