Jak zdać prawo jazdy?

Chcesz wiedzieć jak zdać? Dowiesz się z tego tekstu.

Niedawno zdawałem prawo jazdy, więc stwierdziłem, że podzielę się moimi radami odnośnie tego jak zdać ten jeden z najbardziej trudnych egzaminów jakie są.

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to test z pytaniami jednokrotnego wyboru. Czasem są zdjęcia, czasem filmy. Wiele osób narzeka, że ten test jest trudniejszy niż kiedyś. Nie wiem czy tak jest, kiedyś nie zdawałem.

Egzamin teoretyczny

Jednak co trzeba wiedzieć. Po pierwsze trzeba opanować cały podręcznik prawa jazdy. Brzmi prozaicznie, ale skoro do puli pytań dodawane są co jakiś czas nowe to niestety trzeba. Ale to nie wystarczy. Oprócz tego pytania na teście są czasem dwuznaczne, albo niejasne. Czasem w pytaniach są używane skróty myślowe, czasem pytanie sugeruje odpowiedź podczas gdy na filmie pokazane jest coś innego. Są też pytania z literówkami w poprawnych odpowiedziach.

Jedyny sposób, żeby zdać ten egzamin to oprócz opanowania podręcznika przećwiczenie wszystkich możliwych testów, które można znaleźć. Na przykład na płytce dołączonej do podręcznika. Najlepiej korzystać z zestawów, które są wytwarzane przez firmy, które przygotowują też pytania egzaminacyjne. Testy z gazety nie zawsze takie są.

To też jeszcze nie wystarczy, bo mogą być pytania o rzeczy, których nie było na kursie, nie ma ich w zestawach, które ćwiczyłeś, ani nie ma ich w podręcznikach. Wtedy trzeba mieć odrobinę rozeznania albo trochę szczęścia, żeby udzielić poprawnej odpowiedzi. Ale powinno się udać.

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny składa się z jazdy po łuku i ruszania z wzniesienia oraz jazdy po mieście. Obecnie kosztuje ok. 140 zł. obojętnie czy pojedziesz 2 minuty czy 50 minut. Dużo mówi się o arogancji i chamstwie egzaminatorów, internet jest pełny takich historii, więc nie będę się nad tym rozpisywał. Każdy musi być na to przygotowany i umieć sobie radzić z osobą, która siedzi obok i robi wszystko, żeby wyprowadzić Ciebie z równowagi.

Czytaj podobne  Rozprawka i essay - jak je napisać?

Aby przygotować się na to warto zdawać sobie sprawę z tego, że egzaminator nie jest po to, aby sprawdzić czy umiesz jeździć. Egzaminator jest po to, żeby Ciebie oblać. Zadaniem egzaminacyjnym nie jest to, żeby pokazać, że umiesz jeździć, ale że w sytuacji stresu potęgowanego przez chamstwo egzaminatora nie popełnisz najmniejszego błędu i nie dasz się oblać.

Jak więc się przygotować na taki egzamin? Nie ma co podchodzić do egzaminu jak na kursie nie jeździsz idealnie. Nie chodzi tutaj o to, żeby raz coś zrobić idealnie. Musisz umieć za każdym razem wykonać każdy manewr idealnie. Lepiej dokupić sobie godziny i dopracować szczegóły niż iść na egzamin i trwonić kasę. Chyba, że liczysz na szczęście. Ale w stresie i z chamskim egzaminatorem nie ma co liczyć na jakiekolwiek szczęście.

No i nie ma co się poddawać. Z wielu relacji wiem, że kiedyś egzaminy wyglądały inaczej. Teraz jest jednak inaczej. Cały proces egzaminowania nie jest nastawiony na to, żeby sprawdzić czy umiesz jeździć, ale żeby Cię oblać i skasować kolejną kasę. Uświadomienie sobie tego faktu pozwala lepiej poradzić sobie w tym wrogim środowisku. Dodając do tego, że nie wszystkie sytuacje losowe da się przećwiczyć na kursie, a egzaminator będzie Cię próbował wyprowadzić z równowagi, trzeba być naprawdę idealnie przygotowanym, żeby nie popełnić żadnych błędów. A nawet wtedy błędy mogą się przydarzyć. Zdasz to zdasz. A jak nie to trzeba dalej próbować.

Obecnie zdanie za pierwszym razem to naprawdę ogromne szczęście i przypadek. Normalnie trzeba się liczyć na zdawanie po kilka razy zanim osiągnie się upragniony wynik, co wiąże się z wydatkami rzędu kilkuset złotych na sam egzamin praktyczny. Kasa kasą, ale każdy egzamin to kolejna stresująca sytuacja, z którą trzeba się zmierzyć.

Czytaj podobne  Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje, przepisy, przebrania, inspiracje

Podsumowanie

Zdanie egzaminu na prawo jazdy wymaga powtarzalnej, 100% umiejętności wykonywania wszystkich manewrów i jeżdżenia po mieście ze wszystkimi ważnymi szczegółami, kompletnej znajomości przepisów, opanowania, wytrwałości i odrobiny szczęścia.

Na pocieszenie warto zdać sobie sprawę z tego, że po egzaminie już raczej nigdy w życiu nie będziemy musieli wozić ludzi takich jak chamscy egzaminatorzy. A nawet jeśli, zawsze możemy się zatrzymać i taką osobę poprosić o opuszczenie pojazdu.

Z drugiej strony jeśli chamski egzaminator, który zarabia na przeprowadzaniu egzaminów i robi wszystko, żeby Ci się nie udało, nie będzie w stanie siedząc obok wyprowadzić Cię z równowagi i sprawić, że zaczniesz popełniać błędy, to wiesz jak radzić sobie ze stresem i będziesz wiedział lepiej jak radzić sobie z nim podczas trudnych sytuacji i spotkania trudnych kierowców na drodze.

Powodzenia!

 

 

Przeczytaj też

Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju? Jeśli chcesz wiedzieć jak zobacz jakie jest 9 metod, które mogą Ci w tym pomóc! Popatrz...
Który telefon wybrać? 10 rad, co wziąć pod uwagę!... Co jakiś czas zmieniamy telefony, np. gdy kończy się umowa. Czym się kierować, aby następny telefon był jak najlepszy? Dowiedz się teraz! 1. Bate...
Odzyskanie pamięci z katalogu system Androida Dowiedz się jak odzyskać pamięć z katalogu system i cache. Mam Wildfire S. Po zainstalowaniu CyanogenMod 9 okazało się, że jak wywalę niepotrzebne ...
Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
Internet nie wykończy starych mediów. Tylko je zai... Jak internet wpłynął na dziennikarstwo? Dowiedz się, jaka przyszłość leży przed dziennikarzami i jak możemy się przed tym bronić. Jak wiedzieć bez ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , ,

Menu