Który telefon wybrać? 10 rad, co wziąć pod uwagę!

Co jakiś czas zmieniamy telefony, np. gdy kończy się umowa. Czym się kierować, aby następny telefon był jak najlepszy? Dowiedz się teraz!

jaki teefon wybrac

1. Bateria

Pojemność baterii ma duże znaczenie dla żywotności komórki. Jeśli intensywnie z niej korzystasz, np. często odbierasz telefon, albo instalujesz na telefonie energiożerne aplikacje jak Facebooka, dobra bateria jest niezbędna.

2. Aparat

Lubisz robić zdjęcia albo nagrywać filmy? Jeśli tak, zwróć uwagę na aparat, w który wyposażony jest telefon. Telefony posiadają obecnie kamery przednie i tylne. Ich jakość mierzy się liczbą megapikseli, ale też optyką i oprogramowaniem. W sieci znajdziesz mnóstwo porównań aparatów i jakości robionych zdjęć. Ważne jest też to, jak aparat będzie sobie radził w ciemności. Tutaj widać dużą różnicę między dobrym aparatem, a słabym.

3. System

Obecnie najpopularniejsze systemy na telefony to: Android, iOS oraz Windows Phone. Każdy z tych systemów obsługuje się inaczej. W związku z czym, jeśli miałeś/aś już Androida, łatwiej będzie Ci korzystać z kolejnego telefonu właśnie z tym systemem. Jeśli chcesz mieć dużo aplikacji warto zainteresować się tym systemem, jeśli masz już urządzenie od Apple iPhone zdaje się dobrym wyborem dla Ciebie. Windows Phone jest świetnym systemem, jeśli szukasz stabilnego i wygodnego telefonu.

4. Ergonomia

Najczęstszą przypadłością, na jaką chorują dzisiaj telefony to upadki z dużej wysokości. Nawet z niedużej zresztą też. Ludzie upuszczają telefony, które są śliskie jak mydło. Zwróć uwagę na to, czy telefon jest odpowiedniej wielkości, czy łatwo jest utrzymać go w ręce, czy się nie wyślizguje. A nawet jeśli nie, i tak warto kupić obudowę do telefonu, nawet najlepszemu telefon może upaść. A to przecież od kilkuset do kilku tysięcy złotych szkody.

Czytaj podobne  27 sposobów na wystraszenie znajomych w #Halloween 2013

5. Sprzedawca

Wydawać by się mogło, że telefon, niezależnie czy kupiony w salonie operatora komórkowego, czy od producenta, albo na Allegro, to to samo. Niestety tak nie jest. Każdy bowiem, szczególnie operatorzy komórkowi, instalują w telefonie śmieciowe aplikacje, których nie da się usunąć. Zużywają one pamięć i baterię. Jeśli zależy Ci na czystym systemie, najlepiej kupić telefon bezpośrednio od producenta.

6. Pamięć

Telefon ma dwa rodzaje pamięci: pamięć operacyjną i pamięć wewnętrzną. Pierwsza służy do obsługi uruchomionych aplikacji, a druga do przechowywania zdjęć, aplikacji, systemu i wszystkiego innego. Taka pamięć może się szybko zapełnić. Jest to najbardziej ograniczający element telefonu. Dlatego jeśli chcesz, żeby telefon służył Ci długo wybierz taki, który ma dużą pamięć wewnętrzną. Oczywiście przeważnie do telefonu można dodać kartę SD, ale jest ona znacznie wolniejsza od pamięci wewnętrznej i często powoduje problemy: może doprowadzić do zawieszania się telefonu, restartowania się aplikacji, może też się zepsuć i utracisz wszystkie zgromadzone dane. Pamięć wewnętrzna: niech będzie jej sporo.

7. Wersja systemu

Jeśli mimo poprzedniego punktu zdecydujesz się na zakup telefonu w abonamencie zwróć uwagę na wersję systemu operacyjnego na nim zainstalowanego. Mimo iż producenci Androida, iOS i Windows Phone nieustannie wydają nowe wersje systemów, operatorzy komórkowi przeważnie nie aktualizują systemów na komórkach. Czym nowsza wersja systemu operacyjnego tym lepiej, ponieważ jest przeważnie stabilniejszy, ma więcej funkcji i zużywa mniej energii.

Czytaj podobne  Moja pierwsza książka w życiu

8. Czas ładowania

Coraz częściej komórki wyposażone są w dodatkowe systemy przyśpieszające ich ładowanie. Dlatego dobrze jest sprawdzić przed zakupem, jaki czas ładowania deklaruje producent. Czym szybciej tym lepiej. Nikt nie chce wisieć z telefonem ciągle na kablu.

9. Producent

Producentów telefonów jest wielu. Np. jest Samsung, Sony i inne. Jeśli masz np. telefon od Sony i telewizory od Sony to możesz je sparować i telefonem sterować telewizorem. Albo wyświetlać obraz z komórki na telefonie. Każdy producent oferuje różne takie atrakcje. Sprawdź co oferuje Twój producent telewizora, czy lodówki, jeśli kupisz też jego telefon.

10. Awaryjność

Telefony to nie magia. To zwykłe urządzenia produkowane przez zwykłe maszyny i przez zwykłych ludzi. Są więc awaryjne. Niektóre modele są bardziej awaryjne niż inne. Na przykład mają słaby zasięg, za ciche głośniki, odpada im klapka od pokrywy gniazda ładowarki, albo wybuchają w najmniej odpowiednim momencie. To są różne przykłady sytuacji, o których sprzedawca ani producent przeważnie nie mówią. Ale ludzie o tym mówią. Dlatego przed wyborem przejrzyj internet i sprawdź na jakie problemy najczęściej ludzie narzekają.

Mam nadzieję, że ten poradnik Ci się przyda i wybierzesz najlepszy telefon, jaki możesz!

Przeczytaj też

Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju? Jeśli chcesz wiedzieć jak zobacz jakie jest 9 metod, które mogą Ci w tym pomóc! Popatrz...
Jak zdać prawo jazdy? Chcesz wiedzieć jak zdać? Dowiesz się z tego tekstu. Niedawno zdawałem prawo jazdy, więc stwierdziłem, że podzielę się moimi radami odnośnie tego j...
Odzyskanie pamięci z katalogu system Androida Dowiedz się jak odzyskać pamięć z katalogu system i cache. Mam Wildfire S. Po zainstalowaniu CyanogenMod 9 okazało się, że jak wywalę niepotrzebne ...
Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
Internet nie wykończy starych mediów. Tylko je zai... Jak internet wpłynął na dziennikarstwo? Dowiedz się, jaka przyszłość leży przed dziennikarzami i jak możemy się przed tym bronić. Jak wiedzieć bez ...
Napisano w Kolumna Tagi: , ,

Menu