Ebooki w końcu będą tańsze!

Doskonała wiadomość dla miłośników elektronicznych książek. Ministerstwo finansów zapowiedziało, że z początkiem 2019 roku planuje obniżyć 23 procentową stawkę podatku VAT obowiązującą do tej pory na te produkty.

Ma ona być zrównana z wysokością podatku od towarów i usług, jaki obowiązuje na papierowe publikacje i wynieść 5 procent.

Nowe, niższe stawki na książki elektroniczne

Wielbiciele elektronicznych lektur mogą się zatem spodziewać, że po Nowym Roku każdy ebook będzie objęty taką samą stawką VAT, jak jego tradycyjny, papierowy odpowiednik. Decydujący wpływ na tę decyzję miał Ecofin. Według dyrektywy Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE wszystkie kraje członkowskie powinny bowiem wyrównać wysokość podatku VAT, którym objęte są elektroniczne publikacje.

Z myślą o miłośnikach ebooków

Obniżenie stawek VAT na książki elektroniczne to bardzo dobra inicjatywa ze strony Ministerstwa Finansów. Rozwiązanie to wpłynie niezwykle korzystnie na rozwój rynku książki, a jednocześnie przyczyni się do znacznego powiększenia istniejącego już zasobu elektronicznych publikacji. Krok ten powinien także ukrócić i zapobiec piractwu internetowemu. Niewątpliwie zwiększy także zainteresowanie publikacjami online, które będą tańsze, a zarazem bardziej przystępne dla większej rzeszy klientów.

Przeczytaj też

Czytaj podobne  5 najlepszych czytników ebooków do 500 zł
Napisano w Ebooki Tagi: , ,