Praca na stojąco, a programowanie. Test za 65 zł

Czy wyobrażasz sobie całodzienny standup? Dowiedz się, dlaczego warto pracować na stojąco, oraz jakie dało mi to wyniki.

Ostatnio gdy byłem na konsultacji u klienta w Norwegii zauważyłem, że mają oni w biurze regulowane biurka. Tj. można siedzieć przy nich, albo pracować na stojąco. Byłem trochę zaskoczony, ponieważ nie wyobrażam sobie stać przez 8 godzin. Przecież sam standup, chociaż niekoniecznie dosłowny, to spory wysiłek. A oni chętnie stali przez cały dzień.

Akurat w tym okresie bolały mnie plecy i miałem lekką nadwagę. Dlatego rozglądałem się za każdą metodą, która może pomóc w bólu od zgarbionych do ekranu laptopa pleców, oraz spali dodatkowe kalorie. Skoro pracuję 8h to czemu nie spróbować w tym czasie dodatkowo spalać i pozbyć się bólu?

Miałem jednak obawy. Po pierwsze ile czasu wytrzymam na stojąco. Oraz, czy nie pogorszy to mojej produktywności. Dodatkowo pojawił się też temat kosztów. Porządne biurka regulowane to koszt ok. 1000 zł. Wydać tyle na coś, czego można nie używać, to spora strata. No i też jest kwestia przestrzeni. Pracuję jako starszy konsultant zdalnie. Z domu, albo z biura. Jednak w obu tych miejscach nie mam za dużo przestrzeni na dodatkowe, wielkie meble, a regulowane biurka takie właśnie były.

Już miałem zarzucić temat wertując kolejnego producenta takich biurek, który bierze dużo forsy. Jednak trafiłem na to:

Okazało się, że jedna polska firma Standidesk produkuje nakładki na biurko…. z kartonu. Cena takiej nakładki to 65 zł. Prosta kalkulacja: skoro chcę tylko sprawdzić na razie czy praca na stojąco jest dla mnie, to 65 zł. to lepsza okazja niż 1000 zł.

Czytaj podobne  Kiedy nie warto używać DataSet Designera

Ciekawostki

– stojąc można spalić do 1000 kalorii w tygodniu
– stanie może zmniejszyć skoki poziomu cukru o 11%
– 32% badanych uważa, że ich plecy mniej bolą od stania
– 87% badanych czuje więcej energii stojąc
źródło

Dostępne w sklepie były dwa rozmiary. Zgodnie z instrukcją wszystko wymierzyłem. Okazało się, że przy wysokości mojego biurka i mojej (jestem wysoki), muszę wziąć większy model. A Laptopa i mysz będę musiał trzymać na wyższej półce. Normalnie górna półka jest na monitor, czy laptop a dolna na klawiaturę i mysz. Trochę obawiałem się, czy to będzie wygodne. Ale zamówiłem.

Dosyć szybko dostałem paczkę. Paczkę nietypową, ponieważ jest to karton zapakowany w karton. Płaski karton. Wyjąłem karton z kartonu i złożyłem w nakładkę jak origami. To jest fajne, ponieważ mogę w każdej chwili składać i rozkładać nakładkę, a jak nie używam to chowam ją w wąską szczelinę za komodą, w kartonie, w którym przyszła. Nie wpływa to jakoś na stan nakładki, chociaż używam ją już prawie miesiąc.

A skoro już tyle jej używam, to jakie są moje wrażenia? Po pierwsze nie było problemu z górną półką. Mieści się tam laptop i mysz i bardzo wygodnie mi się pracuje przy niej. Po prostu mam nakładkę postawioną odwrotnie.

Nakładka nie zajmuje miejsca, więc to dodatkowy plus w moich małych biurach. A teraz jeśli chodzi o pracę na stojąco:

Pracuję tak średnio 4 godziny dziennie. Na początku to było trochę dziwne, tak stać. Ale ponieważ od razu czułem jak moje plecy są w lepszej formie, wolałem sobie stać. Inne zmiany, które zaobserwowałem to, że w ogóle stanie i chodzenie przestało być takie męczące. Tzn. po 8h siedzenia naprawdę ciężko jest wstać i się rozruszać. Nawet jak się dba o formę. A teraz to nie problem, stoję sobie pół dnia, a później stoję chodzę i jest ok.

Czytaj podobne  9 najważniejszych API i 4 najważniejsze platformy programistyczne

Jeśli chodzi o produktywność to zauważyłem, że czasem koncentruję się lepiej i szybciej idzie mi rozpracowywanie tasków i pisanie kodu. Nie wiem, czy to dlatego, że mnie plecy mniej bolą. A może w ogóle organizm jakoś lepiej wtedy funkcjonuje?

Bardzo podoba mi się natomiast to, że przez 4h dziennie spalam dodatkowe 200 kalorii. W tydzień daje to 1000 kalorii. To świetny dodatek do 2 wyjść na siłownię na 1h każde, podczas których spalam w tygodniu 400 kalorii. Fajne ratio prawda? Także można jednak stać i nic nie robić, a chudnąć 🙂

Co do “kartonika” to sprawdza się dobrze. Jest wykonany z dwóch warstw kartonu, przez co nie zagniata się. Jedyne co mogłem zrobić lepiej to położyć podkładkę pod mysz, ponieważ widzę, że trochę farba się ściera od jeżdżenia po nim ręką, przynajmniej na górnej półce. Kartonik mimo wielokrotnego składania i rozkładania jest bardzo stabilny, nic się nie buja.

Także jestem zadowolony z pracy na stojąco i zakupu “kartonika” za 65 zł. Muszę przyznać, że pomysł na taki produkt jest naprawdę genialny. Dzięki niemu mogłem wypróbować bardzo tanio pracę na stojąco, a już widzę, że kartonik będzie mi służył jeszcze długo.

Interesują Cię promocje na ebooki, kursy i np. takie biurka dla programistów? Zapisz się na newsletter!

W wyniku tego zagadałem do polskiego producenta kartonika, czy by dało się załatwić jakiś rabat dla czytelników bloga. Ponieważ mam dużo czytelników programistów. No i okazało się, że tak! Jeśli skorzystasz z podanego linku i użyjesz kodu tomasz5off podczas zamówienia, dostaniesz 5% rabatu. Zarówno na kartonik jak i na każdy inny produkt w sklepie. Tutaj kilka fot produktów, które tam znajdziesz. Jak widać są nie tylko nakładki, ale też biurka:

Czytaj podobne  A inne systemy operacyjne?
tomasz5off
IDŹ DO SKLEPU

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna

Menu