10 najlepszych książek do nauki programowania w Java

Nie wiesz, z jakiego ebooka uczyć się programowania w języku Java? Postanowiłem zrobić test 10 ebooków na ten temat, abyś mógł odkryć, który będzie dla Ciebie najlepszy. Zapraszam.

RANKING EBOOKÓW DO NAUKI JAVY

Do testu wybrałem te ebooki o Javie, ponieważ część znam i czytałem. Przejrzałem też spędzając parę godzin, kilkadziesiąt stron, aby znaleźć te, które polecają ludzie. Dzięki testowi dowiesz się, który ebook jest najlepszy:

Jak to programista podszedłem do zadania metodycznie i przygotowałem arkusz, gdzie zebrałem wszystkie informacje na temat ebooków, aby punktowo wybrać najlepszy. Z arkuszem możesz zapoznać się tutaj: ranking ebooków o Java.

Kryteria oceny

Autor i cena

Do oceny przyjąłem kilka kryteriów. Po pierwsze, czy autor jest z Polski.Pewnie zastanawiacie się dlaczego takie kryterium? Po prostu lubię czytać ebooki polskich autorów. Powinniśmy wspierać ich. Dlatego takie kryterium przyjąłem. Nie musisz się ze mną zgadzać, wtedy możesz samemu wyliczyć punkty bez tego kryterium. Ebooki polskich autorów to: Praktyczny kurs Java, Java. Ćwiczenia praktyczne oraz Java. Programowanie praktyczne od podstaw. Trzy na 10. To niedużo.

Po drugie sprawdziłem, ile kosztuje ebook. Znalezienie najtańszego ebooka ułatwiła mi porównywarka cen na Polishwords, ponieważ pokazuje ceny w 72 księgarniach online (jeśli ebook jest dostępny we wszystkich, które są sprawdzane). I tu pierwsze zaskoczenie. W jednej księgarni ebook za 25 zł. W większości reszty za 47. Dzięki porównywarce Polishwords można zdobyć ebook prawie o połowę taniej! Kolejny przykład: 79 zł vs 98 zł. 34 vs 43. Różnice można mnożyć (sic!). Na Polishwords można szybko znaleźć ebook i wydać nawet kilkadziesiąt złotych mniej! Najtańszy w zestawieniu jest ebook Java. Ćwiczenia praktyczne. Najdroższy Java podstawy. Pierwszy za 29 zł. Drugi za 79,20 zł. Różnica ponad 2 razy.

Czytaj podobne  Programiści społecznościowi stawiają na rozrywkę

Dodałem też wskaźnik cena za stronę. Ponieważ gdy ebook jest dłuższy naturalnie jest droższy. A tak mamy porównanie ile za wirtualną kartę przyjdzie nam zapłacić. I tutaj znowu wygrywa Java. Programowanie praktyczne od podstaw z ceną 5,3 grosza za stronę. Najdrożej wychodzi Java w pigułce. Prawie 17 groszy za stronę! (3 razy drożej ponad)

Jednocześnie muszę zaznaczyć, że podane ceny są aktualne w momencie pisania. Na dużą część z tych ebooków jest promocja. W momencie czytania może to być inna promocja. Może jej nie być. Może inny ebook być w promocji. Jednak przyjąłem, że nie ma innego wyjścia jak przyjąć cenę najniższą na rynku, uwzględniając promocję. Jednak nie uwzględniłem tutaj promocji dla stałych użytkowników, ponieważ na tą trzeba przeważnie zapracować np. kupując regularnie ebooki. Wtedy cena za kolejne jest niższa, czasem nawet o 10%. Ale ponieważ to wymóg, który spełniają nieliczni, nie wziąłem tego rabatu pod uwagę.

Oceny

Teraz pora wziąć na warsztat oceny. Po pierwsze porównałem oceny ebooków w polskiej księgarni, która ma najwięcej spośród wymienionych pozycji. 4 ebooki nie miały oceny. Z pozostałych najlepiej oceniony został ebook Myśl w języku Java. Najniżej Java w Pigułce. Dodałem też o swoje oceny poszczególnych ebooków, po wnikliwej ich ocenie.

Formaty

Z formatami różowo nie ma. Tylko 6 z wymienionych ebooków jest w ePUB, MOBI i PDF. Najgorzej wypada Java. Rusz głową i Tajniki Java 9. Oba ebooki są tylko w PDF. Jeśli ktoś ceni wygodę i nie chce używać Calibri, to duży minus.

Wyniki

W efekcie żmudnych analiz, czytania i obliczeń wyniki są gotowe. Parę ebooków uzyskało tyle samo punktów, więc dokonałem oceny samemu, który jest lepszy w tych grupach. Oto wyniki ostateczne. Oto najlepsze ebooki dla początkujących o Java:
  1. Java. Podstawy. Wydanie X
  2. Java. Programowanie praktyczne od podstaw
  3. Myśl w języku Java
  4. Java. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie IV
  5. Praktyczny kurs Java. Wydanie III
  6. Java w Pigułce, Wydanie VI
  7. Java. Programowanie funkcyjne
  8. Java. To takie proste
  9. Java. Rusz głową. Wydanie II
  10. Tajniki Java 9
Najlepszy ebook do nauki Java to Java. Podstawy. Wydanie X.
Także jeśli chcesz się nauczyć Javy, to możesz spokojnie korzystać z tej listy. To dobry wybór ebooków. Obojętnie który wybierzesz, to i tak Ci pomoże. Ale masz już możliwość lepszej oceny, który będzie dla Ciebie lepszy. Zresztą korzystając  powyższych linków znajdziesz nie tylko ebooki, ale też książki.
A jeśli czytanie nie dla Ciebie, polecam kursy video Java.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , ,

Menu