Twoje książki przestaną działać

Czy wyobrażasz sobie uslyszeć takie zdanie po zebraniu kolekcji ulubionych książek? Niestety, ale takie zdarzenie realnie ma właśnie miejsce.

Moją uwagę zwrócił wpis Roba Donoghue, który napisał:

Reminded that the Microsoft ebook store closes next week. The DRM’d books will stop working.

I cannot believe that sentence.

“The books will stop working.”

I keep saying it and it sounds worse each time.

Rob pisze, że przypomniano mu, iż sklep Microsoftu z ebookami zostanie zamknięty w tym tygodniu. A ebooki z DRM przestaną działać. Sam w to nie wierzy. Powtarza “książki przestaną działać” i za każdym razem brzmi to dla niego jeszcze bardziej nierealnie.

i ma rację, to brzmi niewiarygodnie. Jak ebooki mogą przestać działać? Kupione ebooki? Rob Donoghue nie jest tylko kimś. To programista, fan RPG, nie ktoś, kto by wymyślał fake newsy, albo nie znał się na technologiach takich jak DRM:

Zarządzanie prawami cyfrowymi (z ang. digital rights managementDRM) – system zabezpieczeń oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.

DRM zreszta zna też każdy fan ebooków. Uciążliwa technologia, która niektórzy stosują. Ale czy ona może “zepsuć” książki?

Poszukałem trochę i znalazłem instrukcję Microsoftu dotyczącą zamykania ebooków. Okazuje się, że faktycznie Microsoft miał sklep z ebookami. Może to być spore zaskoczenie biorąc pod uwagę, że nie był on popularny. Ebooki można było nabywać przez Sklep Microsoft w Windows 10. Obsługa ebooków odbywała się natomiast w przeglądarce Edge. Książkę można było wypożyczyć w postaci cyfrowej, albo ją kupić. Można było ją następnie czytać w przeglądarce, dodawać notatki i zakładki. Nie można jej jednak było pobierać.

Microsoft w kwietniu poinformował, że będzie zamykać sklep z ebookami. W efekcie niestety w czerwcu nabywcy nie będą mogli ich dalej czytać. Ponieważ Microsoft je wykasuje. Wykasuje też notatki i zakładki.

Dla przeciętnego czytelnika może to nic. Ale gdy ktoś jest ebookocholikiem to jest tragedia. Stracić nagle kolekcję setek książek i tysięcy notatek i zakładek to największy dramat. Wiem o czym mówię.

I tutaj zwrot kasy za ebooki i 25 dolarów za utrate prywatnych treści to zaledwie otarcie kilku krokodylich łez.

Jakoś tak wszyscy się przyzwyczailiśmy do chmury, do tego, że “kupujemy” coś, ale nie możemy tego pobrać i zapisać w bezpiecznym miejscu. I tak się do tego przyzwyczajamy, że nawet jak ściągniemy to w środku zaszyty jest program w stylu DRM, który może zablokować ebooka w każdej chwili. Bo działa, bo przecież jak wejdę jutro to na mnie czeka. Bo obsługuje to Microsoft, Google, Apple. Przecież te firmy nie padną. Nie skasują…

  1. Ja tam zamiast wszelkich usług wypożyczania ebooków, czy wersji z DRM dlatego wolę kupić ebook i trzymać u siebie na dysku. Bespiecznie, bez bycia uzależnionym. Bez ryzyka.

Przeczytaj też

Jak zabezpieczyć czytniki książek przed zniszczeni... Czytniki książek zyskały w ostatnim czasie olbrzymią popularność. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden niewielki, lekki sprzęt, by mieć dostęp do przeboga...
10 darmowych ebooków, które rozwiążą wszystkie Two... Z tego wpisu dowiesz się, jak zdobyć ponad 10 ebooków za darmo. Są to ebooki, które rozwiązują 10 największych problemów ludzkości w postaci pojedyncz...
10 darmowych ebooków spoza obiegu Obecnie ebooki to nie tylko te, kupione w księgarniach, ale też pisane samodzielnie i wydawane przez twórców. Znajdziesz tutaj 10 aktualnych ebooków, ...
Ebooki w końcu będą tańsze! Doskonała wiadomość dla miłośników elektronicznych książek. Ministerstwo finansów zapowiedziało, że z początkiem 2019 roku planuje obniżyć 23 procento...
10 ebooków mobi, które polecamy na podróż (2018)... Które ebooki sprawdzają się podczas podróży? Jaki wybrać dla dziecka, a jaki dla dorosłych? Aby ułatwić Wam odpowiedź na te pytania, przygotowaliśmy z...
Czytaj podobne  5 rad jak upolować dobrego ebooka
Napisano w Kolumna

Menu