Najlepsza książka do Pythona

Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mógł odkryć, który będzie dla Ciebie najlepszy. Zapraszam.

Do testu wybrałem te książka o Pythonie, ponieważ część znam i czytałem. Przejrzałem też spędzając parę godzin, kilkadziesiąt stron, aby znaleźć te, które polecają ludzie i które zostały wydane w ciągu 2 ostatnich lat. Dzięki testowi dowiesz się, która książka jest najlepsza. Do porównania użyłem ebooki:

  1. Python. Instrukcje dla programisty. Wydanie II
  2. Python dla zupełnie początkujących. Owoce programowania. Wydanie IV
  3. Programowanie w Pythonie dla bystrzaków. Wydanie II
  4. Python. Uczymy się programowania
  5. Klasyczne problemy informatyki w Pythonie
  6. Python. Zacznij programować!
  7. Python 3. Proste wprowadzenie do fascynującego świata programowania
  8. Python. Kurs dla nauczycieli i studentów
  9. Python. Szybko i prosto. Wydanie III
  10. Python Fundamentals (EN)

Jak to programista podszedłem do zadania metodycznie i przygotowałem arkusz, gdzie zebrałem wszystkie informacje na temat książek, aby punktowo wybrać najlepszy. Z arkuszem możesz zapoznać się tutaj: najlepsza książka do Pythona.

Kryteria oceny

Poznaj kryteria, według których oceniałem książki, albo przewiń do werdyktu!

Rok wydania

W porównaniu do zestawienia o Javie tym razem też wziąłem pod uwagę rok wydania. Znajdziesz tę informację w arkuszu.

Autor

Do oceny przyjąłem kilka kryteriów. Po pierwsze, czy autor jest z Polski.Pewnie zastanawiacie się dlaczego takie kryterium? Po prostu lubię czytać książki polskich autorów. Powinniśmy wspierać ich. Dlatego takie kryterium przyjąłem. Nie musisz się ze mną zgadzać, wtedy możesz samemu wyliczyć punkty bez tego kryterium. Ebooki polskich autorów to:

Czytaj podobne  Egzamin 070-431

Cena

Po drugie sprawdziłem, ile kosztuje ebook. Znalezienie najtańszego ebooka ułatwiła mi strona Polishwords –baza ebooków. Najtańszy w zestawieniu są ebooki:

Cena za stronę

Dodałem też wskaźnik cena za stronę. Ponieważ gdy ebook jest dłuższy naturalnie jest droższy. A tak mamy porównanie ile za wirtualną kartę przyjdzie nam zapłacić. Tutaj wygrywają ebooki:

Najgorzej wypada “Klasyczne problemy informatyki w Pythonie” z Packt, 26 groszy za stronę. Drogo.

Jednocześnie muszę zaznaczyć, że podane ceny są aktualne w momencie pisania. Na dużą część z tych książek jest promocja. W momencie czytania może to być inna promocja. Może jej nie być. Może inny ebook być w promocji. Jednak przyjąłem, że nie ma innego wyjścia jak przyjąć cenę najniższą w Helionie, uwzględniając promocję. Jednak nie uwzględniłem tutaj promocji dla stałych użytkowników, ponieważ na tą trzeba przeważnie zapracować np. kupując regularnie książki. Wtedy cena za kolejne jest niższa, czasem nawet o 10%. Ale ponieważ to wymóg, który spełniają nieliczni, nie wziąłem tego rabatu pod uwagę.

Publiczna i moja ocena

Teraz pora wziąć na warsztat oceny. Po pierwsze porównałem oceny ebooków na Amazonie i Helionie. Najlepiej wypadły książki:
Czytaj podobne  Świat zmieniają ludzie, którym się nie chce

“Python. Uczymy się programowania” i “Python Fundamentals (EN)” nie miały natomiast ocen.

W zestawieniu znajdziecie też moje oceny poszczególnych książek o Pythonie.

Formaty

Większość testowanych książek w formie ebooka dostępnych jest we wszystkich trzech formatach: PDF, MOBI i EPUB. Wyjątkiem jest “Klasyczne problemy informatyki w Pythonie” niedostępne w PDF i “Python. Kurs dla nauczycieli i studentów ” dostępne tylko w PDF.

Werdykt

W efekcie żmudnych analiz, czytania i obliczeń wyniki są gotowe. Parę książek uzyskało tyle samo punktów, więc dokonałem oceny samemu, który jest lepszy w tych grupach. Oto wyniki ostateczne. Najlepsze książki do nauki Pythona to:

Najlepszy ebook do nauki Pythona to “Python. Instrukcje dla programisty. Wydanie II“.

Także jeśli chcesz się nauczyć Pythona, to możesz spokojnie korzystać z tej listy. To dobry wybór ebooków/książek. Zajrzyj też do arkusza ocen “najlepsza książka do Pythona“, żeby dokonać samodzielnej oceny.
Przeczytaj jeszcze, co dla Ciebie przygotowałem!

To nie wszystko!

A jeśli czytanie nie dla Ciebie, polecam kurs online Pythona.

Jeśli chcesz się nauczyć Javy, zobacz ranking “Najlepsza książka do nauki Javy“.
Jeśli interesują Cię promocje na ebooki, książki i kursy programistyczne zapisz się na mój newsletter dla programistów. Już ponad 1 000 programistów z całej Polski oszczędza dzięki temu sporo kasy!
Dzięki za lekturę i miłego dnia. Nie zapomnij dać lajka, udostępnić, zaplusować!
Autor: Tomasz Smykowski – Programista. Software Developer. Senior Software Development Consultant. Programming For 20 Years. StackOverflow TOP 2% Users. Over 1 Million Views On Quora.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
10 fiszek do nauki programowania w Pythonie Uczysz się programowania w Pythonie? Pobierz te 10 fiszek, które ułatwią Ci zapamiętanie funkcji wbudowanych* w Pythona! Programowanie potrafi ...
Napisano w Kolumna

Menu