Recenzja II wydania książki i ebooka Angular Yakov Fain i Antona Moiseeva

Przeczytaj recenzję Angular. Programowanie z użyciem TypeScript!

Ostatnio przeczytałem drugie wydanie ebooka (książki) Angular. Programowanie z użyciem języka TypeScript Yakov Faina i Antona Moiseeva. Od razu muszę uprzedzić, że na stronie Heliona okładka jest z numerem dwa. Jednak nie jest to książka na temat drugiego wydania Angulara, ale piątego z informacjami o zmianach w wersji 6 i 7 i jest aktualna do wersji 9. Także jak najbardziej jest to książka aktualna.

Co bardzo mi się podobało w tej książce to nieustanne operowanie przykładami. Dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć, o czym autorzy piszą. Na uwagę zasługuje rozdział o dependency injection, czyli wstrzykiwaniu zależności. Autorzy napisali go lepiej niż jest to opisane w dokumentacji samego Angulara. Autorzy omawiają temat szeroko, wchodzą w zagadnienie tokenów, klas abstrakcyjnych, oraz podmian usług, co jest dosyć ważne przy pisaniu testów jednostkowych.

Co zwróciło moją uwagę, że na początku przykłady korzystają z Boostrapa, a dopiero później z Angular Materiala. To dosyć ładne przejście i pozwala oswoić się z drugą biblioteką komponentów osobom, które korzystały z czegoś innego.

W rozdziale szóstym bardzo przekonująco omówione zostało programowanie reaktywne oraz strumienie. Znowu tutaj pojawiły się bardzo dobre przykłady.

Rozdział siódmy jest według mnie najsłabszy. Flex layout oczywiście broni się sam. Jednak w książce o Angularze omawianie BEM-u jest według mnie niepoprawne. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego zajrzyj do mojego wpisu na Medium (ang). Dalej mamy niestety kolejny antyprzykład: let x = !!y. Wiem, że double bang ma wielu zwolenników, ale według mnie jest nieczytelny, oraz nie opisuje odpowiednio intencji programisty. Także jak dla mnie minus dla autorów, że w ogóle prezentują ten antyprzykład. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat zajrzyj do bardzo ciekawej debaty, którą odbyłem na ten temat tutaj oraz przeczytaj ten artykuł.

Czytaj podobne  Nie każ mi myśleć!

Dalej mamy rozdziały na temat tworzenia mediatora z użyciem komponentu. Na szczęście dalej mediator jest tworzony z użyciem usługi. Także jakoś z tego autorzy wybrnęli. Natomiast niezrozumiały był dla mnie fragment, w którym na stronie 201 autorzy opisują jak użyć dispatchEvent, żeby odtworzyć bąbelowanie zdarzeń przez DOM. W ogóle niepotrzebne w książce o Angularze.

Dziewiąty rozdział zainteresował mnie szczególnie, ponieważ traktuje o change detection (wykrywaniu zmian) i profilowaniu wydajności. Szczególnie przydatne, gdy tworzy się bardziej rozbudowane aplikacje z użyciem biblioteki Angular.

W dziesiątym rozdziale dowiadujemy się trochę o bindowaniu, a więc ngModel, reactive forms. Fragment jest poprawny i dobrze opisany, ale pozostawia niedosyt. Mógłby być dłuższy i bardziej szczegółowy, bo to jedna z głównych zalet Angulara (w stosunku do Vanilla JS).

Na szczęście w jedenastym rozdziale dowiemy się jak walidować formularze, również synchronicznie, oraz jak grupować ich pola, oraz do czego służy ng-template i componentless routes.

W dwunastym rozdziale trochę odchodzimy od Angulara, by postawić serwer API z użyciem Expressa. Co bardzo przydatne autorzy opisali też problemy z CORS i sposoby ich rozwiązania.

Co bardzo polubiłem to rozdział 13, gdzie mamy omówionych kilka zaawansowanych kwestii. Na przykład websockety, a także programowanie płynne: combineLast, trochę RxJS i webSocketSubject. Rozdział bardzo przydatny. Zabrakło mi natomiast wzmianki o tym, że niektóre przeglądarki (Chrome) nie zamykają poprawnie websocketów.

Nie mogłoby być książki o Angularze bez rozdziału o testach. O tych traktuje rozdział 14. Przykłady są proste i widać, że autorzy starali się dobrać je tak, jak pisze się pierwsze testy w aplikacji.

Jeśli wcześniej było za mało o RxJs, to na koniec znajdziemy 50 stron na ten temat.

Czytaj podobne  Nie każ mi myśleć!

W książce są też dodatki. Dodatki: ECMAScript, TypeScript, npm i wstep do RxJS. Generalnie dobrze napisane. Do RxJS chyba mam osobnego e-booka. Tutaj były podstawy.

Jeśli mam się do czegoś przyczepić językowo to na stronie 367 jest literówka: zamiast exclude jest exlude. A na stronie 419 API jest rodzaju żeńskiego. Strona 532: jest drinks => drinks, powinno byc drinks => drink

Podsumowanie

Książka jest starannie napisana i aktualna do wersji 9 Angulara na pewno. Do nowszych pewnie też. Te numerki dużo nie zmieniają w Angularze. Miałem zastrzeżenia co do double bang i BEM, oraz bąbelkowania. Znalazłem kilka drobnych błędów (jedną techniczną literówkę, 3 językowe).

Bardzo podobało mi się, że przykłady były doskonale dobrane, oraz ukierunkowane na praktyczne programowanie. Widać, że autorzy mają doświadczenie zawodowe. Strzałki na przykładach pomagają odnaleźć w kodzie, który fragment co robi i jakie ma znaczenie dla narracji.

Styl pisania książki jest lekki, podręcznik czyta się płynnie i z przyjemnością. Merytorycznie przekazuje wszystkie informacje potrzebne do programowania z użyciem biblioteki Angular. Brakowało mi rozbudowanego bardziej rozdziału o formularzach. Jednak to co ważne zostało w książce zakomunikowane.

Także ode mnie 5/5. Jeśli chcesz się nauczyć Angulara ta książka jest dla Ciebie!

LINK DO KSIĘGARNI

Przeczytaj też

Nie każ mi myśleć! Tytuł: Nie każ mi myśleć, wydanie II Autor:Steve Krug Język: Polski (tłumaczenie) Recenzja książki eksperta od użyteczności stron internetowy...
Napisano w Recenzje

Menu