Współczesny człowiek [...\ doznaje oporów wobec niejednej formy objawiania się sacrum: trudno mu pogodzić się z tym, że dla niektórych istot ludzkich sacrum może przejawiać się np. w kamieniach czy drzewach. Ale nie należy zapominać, że nie chodzi tu o hołd składany kamieniowi jako takiemu, o kult drzewa jako takiego; święty kamień, święte drzewo nie są czczone jako kamień lub jako dr zewo, są one przedmiotem kultu dlatego, że są hierofaniami, że wskazują na coś, co nie jest już kamieniem ani drzewem, ale czymś "całkiem innym". Formy i sposoby przejawiania się sacrum są różne u różnych ludów i w różnych kulturach. Ale pozostaje zawsze fakt paradoksalny - to jest niepojęty - że sacrum objawia się, a tym samym "ma granice nieskończony" i przestaje być czymś absolutnym.

Mircea Eliade (1907-1986) - rumuński antropolog i religioznawca. W rodzinnym Bukareszcie podjął w 1925 roku studia nad filozofią indyjską, które w latach 1928-1932 kontynuował w Kalkucie. W roku 1934 rozpoczął pracę na uniwersytecie w Bukareszcie, z czasem zaczął wykładać gościnnie na wielu ważnych uczelniach w Europie. W latach 1941-1944 pełnił funkcje dyplomatyczne w rumuńskich ambasadach w Londynie i Portugalii. W 1945 roku zdecydował się osiąść w Paryżu. Aktywnie brał udział w europejskim życiu naukowym jako uczestnik kongresów i wykładowca. We Francji powstały jego najważniejsze prace: Traktat o historii religii, Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy czy Joga. W roku 1957 powierzono mu katedrę historii religii na uniwersytecie w Chicago. Do końca życia dzielił czas między USA i Europę; uznanie zdobył po obu stronach Atlantyku. W latach 1976-1983 opublikował trzytomową Historię wierzeń i idei religijnych. Zmarł w Chicago.

Ebook porusza temat Sacrum. Jedną z istotnych spraw poruszanych w ebooki jest: Historia.

Więcej

Kupon rabatowy EbookPoint.pl / okolicznościowy Rabat -15%

Aby skorzystać z tej promocji i uzyskać rabat, nie musisz posiadać kuponu rabatowego, ani okolicznościowego. Wystarczy, że skorzystasz z poniższego linku. Kieruje on do sklepu online, gdzie możesz od razu nabyć ebooka (bądź książkę) ze wskazanym rabatem:

Odbierz Rabat

Inne ebooki w kategorii Chemia

Ebook Chemia dla bystrzaków. Wydanie II
Ebook Teatr
Ebook Człowieczeństwo bez granic. Wymiary kutury w twórczości Akiry Kurosawy
Ebook Droga krzyżowa z papieżem Franciszkiem
Ebook Jak działa architektura. Przybornik humanisty
Ebook Wykłady z chemii ogólnej i nieorganicznej dla studentów biologii i biotechnologii (z elementami analizy jakościowej i ilościowej)

ISBN 978-83-64822-96-6. Porównywarka cen ebooków, które dostępne są w formatach PDF, MOBI i innych. Na urządzenia Kindle i inne. Tutaj znajdziesz ebook, którego szukasz. Nie wszystkie ebooki w ofercie są darmowe. Wspierajmy autorów i kupujmy ebooki.
Tytuł: Sacrum. Mit. Historia Ocena: 4.8 Recenzent: Tomasz Smykowski Dodał: Data recenzji: 3 sierpień 2012 Streszczenie: Ebook polecany Opis: Ebook polecany